BM'den Venezuela çağrısı: Şiddet önlensin

BM Genel Sekreteri Guterres, Venezuela'da tansiyonu düşürme ve şiddeti önleme çağrısı yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.01.2019 - 13:45 | Son Güncelleme : 24.01.2019 - 13:49

BM'den Venezuela çağrısı: Şiddet önlensin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Venezuela'daki duruma ilişkin tüm aktörlere tansiyonu düşürme, şiddeti ve gerginliği önleme için her türlü çabanın gösterilmesi çağrısında bulundu. 

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 49'uncu Ekonomik Forumu'na katılan Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Guterres'in, Venezuela'daki gösterilerdeki sivil kayıplara ilişkin haberlerden ve huzursuzluktan endişe duyduğunu belirtti.

Dujarric, Guterres'in ülkede yaşanan olayların bağımsız şekilde soruşturulması çağrısı yaptığını aktardı.

Guterres'in "bu kritik zamanda" Venezuela'daki duruma ilişkin tüm aktörlere tansiyonu düşürme, şiddeti ve gerginliği önleme için her türlü çabanın gösterilmesi çağrısında da bulunduğunu ifade eden Dujarric, Guterres'in hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına tam saygı gösterilerek ülkede uzun süredir süren krize ilişkin ilgili tüm aktörlerin "kapsayıcı ve inandırıcı" biçimde siyasi diyaloğa geçmesi gerektiğinin altını çizdiğini kaydetti.

Venezuela'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetini tanımadıklarını belirterek, kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmişti. 

ABD VE AVRUPA'DAN MUHALEFETE DESTEK

ABD Başkanı Donald Trump, Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını duyurmuştu.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da Venezuela'nın muhalefet liderine destek vererek "Umarım tüm Avrupa Venezuela'daki demokratik güçlere destek verir. Maduro'nun aksine Ulusal Meclis ve Juan Guaido, Venezuela vatandaşlarının verdiği demokratik yetkiye sahip." ifadelerini kullanmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, "Mayıs 2018’de Nicolas Maduro yasadışı şekilde seçildikten sonra Avrupa demokrasinin yeniden inşa edilmesini destekliyor" dedi.

VİDEO: VENEZUELA'DAKİ KRİZ NASIL GELİŞTİ, SON DURUM NE?

Sayfa Yükleniyor...