BMGK, İdlib için toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD, Fransa ve İngiltere'nin ortak çağrısıyla, İdlib'i görüşmek üzere bugün toplanacak.

Haberler - NTV 06.02.2020 - 06:27 | Son Güncelleme : 06.02.2020 - 06:47

BMGK, İdlib için toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İdlib ve Suriye'deki son durumu görüşmek için bugün acil toplanacak.

Toplantı kararı ABD, Fransa ve İngiltere'nin ortak çağrısıyla alındı. 

Kamuya açık olarak düzenlenecek toplantıda, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in, İdlib'deki durum hakkında bilgi vermesi bekleniyor.

4 Şubat’ta, Rusya destekli rejim güçlerinin İdlib'deki saldırısında 7 asker şehit olmuş ve 1 sivil hayatını kaybetmişti. 

İDLİB’DEKİ GÖZLEM NOKTALARI

Türk askeri gözlem noktaları, İdlib'de muhaliflerle rejim arasındaki ateşkesin kontrolü ve sahadaki durumu yerinde izlemek için kurulmuştu. Süreç içinde rejimin ihlalleri bölgede yeni bir krizin kapısını araladı. İşte İdlib mutakabatı ve sonrasında yaşananlar... 

İdlib'deki askeri gözlem noktaları Türkiye, İran  ve Rusya'nın 2017 yılında imzaladığı mutabakat muhtırasıyla kuruldu. Amaç muhalif gruplarla rejim arasındaki ateşkesin uygulanması ve sahadaki durumun kontrolüydü. 12 gözlem noktası kuruldu.

Türk askeri çatışmasızlık bölgesi sınırları içine, Ruslar da dışına konuşlandı.

2018 yılında imzalanan ikinci mutabakatta tüm radikal terörist grupların bu bölgeden çıkarılması, ağır silahların çekilmesi, M4 ve M5 karayollarının açılması maddeleri vardı ama pek çoğunda somut ilerleme sağlanamadı.

İdlib bölgesinde rejim ateşkesi defalarca ihlal etti. Bölgedeki dengeleri rejim güçlerinin geçtiğimiz yıl mayıs ayında İdlib'in güneyinden başlattığı geniş çaplı kara operasyonu değiştirdi. Bu operasyonla rejim Han Şeyhun'u ele geçirdi. Morek'te bulunan T9 numaralı gözlem noktası Esad güçlerinin kontrol altına aldığı bölgenin içinde kaldı.

Bu dönemde gözlem noktaları çevresine taciz ateşleri de devam etti. Haziran ayında 10 numaralı gözlem noktasında bir asker şehit oldu. Ağustos ayında da TSK konvoyu hedef alındı. Türkiye tüm bu saldırılara karşılık verdi.

Rejim güçleri aralık ayının son günlerinde saldırılarına yeniden hız verdi bu kez Sırman köyündeki 8 numaralı gözlem noktasının etrafındaki bölgede kontrolü sağladı. Türkiye bu süreçte gözlem noktalarını güçlendirmeyi sürdürdü.

Sayfa Yükleniyor...