BM Güvenlik Konseyi'nden tüm ülkelerin onayı ile yapılan basın açıklamasında, Ankara'da Rus Büyükelçisi Karlov'un öldürülmesiyle sonuçlanan "terör saldırısı"nın kınandığı belirtildi.

Rusya ve Büyükelçinin ailesine taziye dilekleri sunulan açıklamada, terörizmin uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehdit olduğu ifade edilerek, gerekçesi her ne olursa olsun terörizmin meşru görülemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, tüm üye ülkelerin terörle uluslararası hukuk çerçevesinde mücadele etmesi gerektiği belirtilerek, diplomatik temsilcilikler ve diplomatların dokunulmazlıkları ve güvenlikleri için her türlü önlemin alınmasının önemine işaret edildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da saldırıyı kınayarak Rus hükümeti ve halkı ile Büyükelçinin ailesine taziye dileklerini sundu.

Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Ban Ki-mun'un bu "anlamsız terör eylemi nedeniyle dehşete düştüğü" belirtilerek, diplomatik personel ve sivillerin hedef alınmasının hiçbir şekilde mazur görülemeyeceği vurgulandı.