NTV

BM'nin paket önerisiyle Kıbrıs için çözüm umudu doğdu

NTV Haber

Dünya

İsviçre'nin Crans-Montana kentinde devam eden Kıbrıs Konferansı'nda devreye Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres girdi. Rum tarafının Türkiye'nin adadaki garantörlüğüne ve asker bulundurmasına karşı çıkmasıyla tıkanan görüşmelere Guterres'in dahil olmasıyla ilerleme umudu doğdu.

İsviçre'ye gelerek görüşmelere başkanlık eden Guterres adada uzlaşma gerektiren tüm sorunların paket şeklinde ve birbiriyle ilişkili olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Esas olarak garantör ülkelerden İngiltere'nin önerisiyle ortaya çıkan paket fikri, katılımcılar tarafından benimsendi. 

BM, paket önerisinin desteklendiğini bir açıklamayla duyurdu. buna göre, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı, toprak, ab ilişkileri, ekonomi başlıklarıyla güvenlik ve garantiler konularında açıkta kalan noktalar paket şeklinde birbiriyle bağlantılı olarak ele alınacak. 

Türk ve Rum tarafları haftasonu çalışarak paketleri hazırlayacak. Pazartesi öneriler karşılıklı olarak müzakere masasına konulacak. 

Müzakerelerde ilerleme olması durumunda garantör devletlerin temsiliyet düzeyi dışişleri bakanından başbakanlar düzeyine yükseltilecek. 

ETİKETLER