İlişkili Haberler

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM'nin nükleer programı nedeniyle aldığı yaptırım kararlarını kaltırması sonrası İran Meclisi'nde konuştu.

Ülkesine yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasından sonra konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İran tarihinde altın bir sayfa açıldı. İran halkının sabrı karşısında saygıyla eğiliyorum ve bu muhteşem başarının sonuna kadar keyfini çıkarmasını diliyorum" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, İsrail ve ABD Kongresi'ndeki sertlik yanlılarının dışında herkesin nükleer anlaşmadan memnun olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptırımlarının kaldırılmasının ekonomileri için bir dönüm noktası olduğunu da vurguladı.

UAEA BAŞKANI İRAN'DA

BM'nin İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması kararını vermesi sonrası Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano Tahran'a gidecek.

UAEA'ndan yapılan açıklamaya göre, UAEA Başkanı Yukiya Amano başkent Tahran'da bugün gerçekleşmesi planlanan ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile görüşecek.

Görüşmenin, nükleer anlaşma kapsamında İran'ın yükümlülüklerinin denetlenmesi ve onaylanmasında UAEA'nın rolüne odaklanacağı belirtildi.