BNT Müdürü: Türkçe haberleri yasaklamıyoruz

Türkçe haber yayınlarına tepkilerin yükseldiği Bulgaristan'da ulusal televizyon genel müdürü, "Türkçe haberlerin yasaklanmasına gerekçe yok, Türkiye ileri giderken biz geri mi gidelim" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2009 - 18:33

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürü Ulyana Prımova, BNT'de hafta içi her gün yayımlanan Türkçe haber programının yasaklanmasının söz konusu olmadığını, ayrıca kabul edilebilir bir gerekçenin de bulunmadığını söyledi.


Prımova, bugün basın toplantısı düzenleyerek, başta ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi olmak üzere bazı radikal gruplarca BNT'deki Türkçe haber programının yasaklanması yönünde yapılan girişimlerle ilgili görüşlerini açıkladı.

Ulyana Prımova, parlamento tarafından 1999 yılında kabul edilen Bulgaristan Radyo ve Televizyon Yasası'nda ana dili Bulgarca olmayan kişilerin ulusal TV kanalından kendi ana dilinde program görme hakkına sahip olduklarının açık olarak belirtildiğini söyledi.

BNT'nin bir programı yayından kaldırması veya yasaklaması için kabul edilebilir bir gerekçe ortaya koyması gerektiğini ifade eden Prımova, "Siyasi baskılar, imza kampanyaları veya protesto gösterileri bizim için bir gerekçe sayılmaz. Ayrıca şu anda Türkçe haber pogramının yayından kaldırılması hem etik olmaz hem de Avrupalı bir yaklaşım olarak kabul edilmez" dedi.

TÜRKİYE İLERİ GİDİYOR, BİZ GERİYE Mİ GİDELİM
Türkiye'de 24 saat Kürtçe yayın yapan "TRT6" kanalını örnek gösteren Prımova, "Başkaları ileriye giderken maalesef biz eskiye göre çok daha az toleranslı bir toplum haline geldik" diye konuştu.

BNT Genel Müdürü Prımova, Türkçe haber programı konusunda bağımsız bir kuruma kamuoyu araştırması yaptırıldığını, bu araştırmanın sonuçlarının bir aya kadar basına, kamuoyuna ve Elektronik Medya Kuruluna bildirileceğini de açıkladı

Bu arada basın toplantısının soru cevap bölümünde, ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin yayın organı olarak bilinen ve Türkçe haber programının yasaklanması için kampanya yürüten "SKAT" adlı özel televizyon kanalının muhabiri olay çıkartmak istedi.

Kendisini "Köylü Haciev" olarak tanıtan muhabir, "Bulgaristan'ın resmi dili Bulgarcadır" diye bağırarak propaganda yapmaya çalıştı. SKAT muhabiri kendisine itiraz eden diğer gazetecilere de hakaret etti.

Bulgar Erkekleri Partisi'nin ırkçı lideri Rosen Markov, devlet kanalında Türkçe haber yayını yapılmasını protesto etmek için kendini ateşe vermişti.

Sayfa Yükleniyor...