Böcekli ekmekler raflara çıkıyor  (Geleceğin yemeği mi?)

Finlandiya'da içinde böceklerin bulunduğu ekmekler raflara çıkıyor. Fırıncılar böceklerin besin değeri açısından zengin canlıları olması böcekli ekmek fikrine ilham vermiş.

ntv.com.tr 24.11.2017 - 14:05

Böcekli ekmekler raflara çıkıyor  (Geleceğin yemeği mi?)

Avrupa ülkesi Finlandiya'da fırıncılar herkesin yemek istemeyeceği bir ürün çıkartmaya başlıyor. Bugünden itibaren ülkenin belli yerlerinde piyasaya sürülen yeni ekmekte böcek bulunuyor. Ağırlıklı olarak cırcır böceğiyle karıştırılmış hamurlardan ekmek üretiliyor. 

Böceklerin zengin besin değerlerine sahip olması Fazer Managing firmasını böcekli ekmek üretmeye itmiş. Şirket ekmeğin temel beslenme kaynaklarından biri olması nedeniyle bu ürüne yöneldiğini belirtiyor.

HER EKMEKTE 70 BÖCEK

Cırcır böcekleri kurutulup toz haline getirildikten sonra hamurun içerisine ekleniyor. Her bir ekmekte yaklaşık 70 adet cırcır böceğinin olduğu ifade edildi.

"İnsanlığın yeni bir beslenme kaynağına ihtiyacı var" mottosuyla yola çıkan şirket halihazırda dünya üzerinde 2,5 milyar insanın böcekle beslendiğine değiniyor.

BÖCEK BESİCİLİĞİ YAYGINLAŞIYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu 2013 yılında böcek yetiştirmeyi ve tüketimini teşvik etmeyi amaçlayan bir program başlattı. Organizasyon 2030 yılına kadar 9 milyar insanı besleyebilecek bir üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Finlandiya ise bu konuda adım atan beşinci Avrupa ülkesi oldu.

Böceklerin yağ asidi, kalsiyum, demir ve B12 açısından aşırı derecede zengin olduğu biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...