NTV

Boeing'e iki ülkeden daha darbe

Dünya

Japonya'nın ardından "Boeing 787 Dreamliner" seferleri ABD ve Hindistan tarafından da durduruldu.

Hindistan Havacılık Kurumu, Air India Havayolu şirketine, filosundaki 6 adet "Boeing 787 Dreamliner" uçağının seferlerini durdurması talimatı verdi.

Air India sözcüsü K. Swaminathan, uçakların güvenlik sorununa ilişkin soruşturma tamamlanana kadar "Boeing 787 Dreamliner" seferlerinin geçici olarak durdurulduğunu söyledi.

ABD DE DURDURDU
ABD Federal Havacılık İdaresi de (FAA), ülkedeki havayolu şirketlerine, bataryalarındaki teknik arızadan kaynaklanan yangın riski giderilene kadar ''Boeing 787 Dreamliner'' uçaklarının seferlerinin durdurulması talimatı verdi.ABD Federal Havacılık İdaresi yaptığı yazılı açıklamada, havayolu şirketlerine, Boeing'in yeni nesil yolcu uçağı "787 Dreamliner" uçuşlarını geçici olarak durdurmaları yönünde acil güvenlik talimatı yayınlayacağını bildirdi. Açıklamada Federal Havacılık İdaresi'nin, uçuşların yeniden başlatılmasından önce, Boeing'den, uçaklardaki bataryaların güvenli olduğunu göstermesini isteyeceğini de belirtti.

ABD'de "Boeing 787 Dreamliner" uçakları sadece United Airlines'ın filosunda bulunuyor. United'dan yapılan açıklamada, ABD Federal Havacılık İdaresi'nin talimatına uyulacağı ifade edildi.

Japon havayolu şirketi All Nippon'a ait "Boeing 787 Dreamliner" yolcu uçağı dün elektrik aksamındaki sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı. Arıza sonrası iki Japon havayolu şirketi bu uçakları sefere çıkartmama kararı almıştı.

Japonya'nın en büyük havayolu şirketi All Nippon'un yanı sıra Japan Airlines da "Boeing 787 Dreamliner" kullanıyor. Bu uçağı tercih eden diğer iki önemli havayolu şirketi United Airlines ve Air India.

BOEING'İN GURURUYDU
Aralık 2012 itibariyle 49 tane üretilen "787 Dreamliner", Boeing'in en iyi yakıt tararrufu yapan uçağı olarak tanıtıldı. Çift motorlu uçak, aynı boyuttaki 767 modeline oranla yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor.