İspanya'da insanların boğalarla sokakta koşturmalarıyla ünlenen San Fermin festivali bugün sona eriyor.Bugüne dek festival kapsamında 5'i boynuz yarası olmak üzere toplam 44 kişi yaralandı.

Verilen bilgilerde, yaralılardan hiçbirinin durumunun ciddi olmadığı belirtildi. 841 metrelik yolda yapılan ve genel olarak 3-4 dakika süren koşuları izlemek için güzergahtaki evlerin balkonları kişi başı en az 50 Euro’dan kiraya verilirken, bu yıl koşuların çok hızlı ve heyecanlı geçtiği yorumu yapıldı.

Ekonomik krizden dolayı geçtiğimiz yıla oranla bütçesini yüzde 10 azaltan San Fermin festivali, bölge halkı için ciddi bir ekonomik kaynak oluşturuyor. Kentteki otellerin doluluk oranı yüzde 95'e ulaşırken, neredeyse günde 18 saat çalışmak zorunda olan bir garson, etkinlikler için ortalama 1800 Euro kazanabiliyor.

ALKOL, ZEHİRLENME, KAVGA
Bu arada sokak eğlencelerinde aşırı alkol kullanımı, zehirlenme, kavga gibi sebeplerden dolayı yaklaşık 1800 kişinin hastanelerin ilk yardım servisine gittiği bildirildi.

2009 yılına oranla gazeteci sayısının 104 azalarak 639 olduğu San Fermin festivali, bu gece kent meydanında toplanacak binlerce kişinin "Pobre de mi" adlı şarkıyı söylemesiyle resmen son bulacak.