Boko Haram coğrafya öğretmenlerini hedef gösteriyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre, Boko Haram Nijerya’daki coğrafya öğretmenlerini suikast hedefi olarak gösteriyor.

ntv.com.tr 13.04.2016 - 16:52 | Son Güncelleme : 13.04.2016 - 17:02

Boko Haram coğrafya öğretmenlerini hedef gösteriyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporunda, Nijerya’da faaliyet gösteren Boko Haram terör örgütünün, ülkede Batılı eğitim sistemini benimseyen coğrafya öğretmenlerini suikast hedefi olarak gösterdiği belirtildi.

Böylece terör örgütünün kurucusu Mohammed Yusuf’un öğretileriyle ters düşen Batılı eğitim sistemini benimseyen coğrafya öğretmenleri ülkede güvenlik yetkilileri ve üst düzey politikacılardan sonra suikaste uğrama ihtimali en yüksek meslek grubu haline geldi.

‘’DÜNYA YUVARLAK DEĞİL, DÜZDÜR’’

Örgütün benimsediği ilkelere göre, Dünya’nın yuvarlak değil düz olduğuna inanılıyor. Yağmurun ise buharlaşma sonucu değil, Tanrı’nın bir eylemi olarak gerçekleştiği düşünülüyor.

Söz konusu raporda, ‘’Boko Haram üyeleri coğrafya ve bilim gibi konulardaki hoşnutsuzluklarını gösterdiler. Bu alanlardaki öğretmenler hedefte’’ denildi.

İki yüzden fazla öğretmen, öğrenci ve ebeveynlerle yapılan röportajlar sonucunda oluşturulan raporda, okullarda meydana gelen saldırılar da listelendi.

Rapor, terör örgütünün Chibok kentinden 200 kız çocuğunu kaçırmasının ikinci yıldönümünde yayımlandı.

Sayfa Yükleniyor...