'Bölgedeki en güçlü müdahale Erdoğan'dan'

Başbakan Erdoğan'ın dün Hüsnü Mübarek'e yaptığı çağrıya Financial Times'ın yorumu: Bu, şimdiye kadar bölgedeki herhangi bir liderin yaptığı en güçlü müdahalelerden biriydi...

02.02.2011 - 02:46

'Bölgedeki en güçlü müdahale Erdoğan'dan'

İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e yaptığı çağrının ''Bölgedeki en güçlü müdahalelerden biri olduğunu'' yazdı.


Haber, Financial Times'ın internet sitesinde Ankara muhabiri Delphine Strauss imzasıyla yer aldı.

Haberde, ''Türkiye'nin Başbakanı, Hüsnü Mübarek'i protestocuların değişim taleplerini dinlemeye çağırdı. Bu, şimdiye kadar bölgedeki herhangi bir liderin yaptığı en güçlü müdahalelerden biriydi'' denildi.

Başbakan Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında Mısır'la ilgili sözlerine yer veren gazete, ''Ortadoğu'da karışıklık yayılırken, Türkiye kurulu demokrasisi ve göreceli istikrarıyla gurur duyabilir'' yorumunu yaptı.

Erdoğan'ın, Mısır'daki sorunların en kısa sürede çözülmesi temennisinde bulunduğu ifade edilen haberde, şunlar kaydedildi:

''Türkiye Başbakanı, bölge halkları için istikrar istemeyenlerin hedeflerine ulaşamayacaklarını söyledi. Mısır'daki sorunların en kısa zamanda sona ermesini temenni eden Erdoğan, bunun ancak Mısır halkının isteklerine cevap vermekle olabileceğini söyledi.''


"UYARIDA BULUNDU"
Champress internet sitesi ise konuşmayı, ''Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e halkın çığlıklarına kulak vermesi ve yeni bir reform dönemini müjdelemesi uyarısında bulundu'' başlığıyla duyurdu.

Haberde ''Türkiye'nin nihayet Mısır krizine ilişkin sessizliğini bozduğu ve Başbakan Erdoğan'ın AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmada bu konuya ağırlık verdiği'' belirtildi.

Erdoğan'ın Hüsnü Mübarek'e ''Güvenlik ve istikrarı kurmak için halkın taleplerini dinlemek zorundasın'', göstericilere ise, ''Herkes özgürlük için dövüşme hakkına sahiptir ancak şiddet uygulamadan'' dediği kaydedildi. Haberde, Türkiye'nin İslam dünyasındaki tek demokratik ülke olduğu belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması, Suriye'de yayın yapan televizyon kanallarının haber bültenlerinde de yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...