Boris Johnson Dışişleri Bakanı oldu

Londra'nın eski belediye başkanı Boris Johnson, İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı oldu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 13.07.2016 - 22:33 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 02:05

Boris Johnson Dışişleri Bakanı oldu

Ülkedeki referandum sürecinde AB'den çıkılmasından yana kampanyanın başını çeken Muhafazakar Parti'li Boris Johnson, dün görevine resmen başlayan yeni Başbakan Theresa May tarafından kabinede Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Türk kökenli ve 52 yaşında olan Boris Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torununun oğlu. Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.

Brexit kampanyasını birlikte yürüttüğü Michael Gove'un başbakanlık koltuğuna talip olduğunu açıklamasının ardından Boris Johnson, Başbakanlık için adaylığını koymamıştı.

Bu arada yeni kabinede, İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın Maliye Bakanı olarak görevlendirildiği açıklandı. İngiltere Başbakanlığında yapılan açıklamada, “Kraliçe Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın Maliye Bakanı olarak atanmasını onaylamaktan memnuniyet duyuyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca İngiltere’de yaklaşık 6 yıldır Maliye Bakanlığı görevini yürütmekte olan George Osborne’un ise kabineden istifa ettiği bildirildi. İngiltere’de göreve geldiğinde resesyonda olan İngiliz ekonomisini “uzun vadeli ekonomik programını” uygulayarak hızlı büyümeye ve düşük işsizliğe ulaştırması ile tanınan Osborne, eski Başbakanı David Cameron’a en yakın isimlerden biriydi.

KABİNEYE GİREN DİĞER İSİMLER

Şimdiye kadar açıklanan, yeni İngiliz kabinesinde yer alan Muhafazakar Parti'li isimler ve görevleri şöyle:

Maliye Bakanı Philip Hammond

İçişleri Bakanı Amber Rudd

Savunma Bakanı Michael Fallon

Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox

Avrupa Birliği'nden Ayrılma Bakanı David Davis

Sayfa Yükleniyor...