İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Kıbrıs'ta

İsviçre’deki sonuçsuz zirve sonrasında donan Kıbrıs çözüm müzakerelerini yeniden canlandırmak için soruna yön veren tarafların diplomatik girişimleri sürüyor.

Haberler 30.11.2016 - 14:39

İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson Kıbrıs'ta

Bir yanda Birleşmiş Milletler’in arabuluculuk çabaları devam ederken garantör İngiltere’nin Dışişleri Bakanı Boris Johnson da liderlerle temaslar yapmak için adaya geldi.

Müzakere sürecinin kaldığı yerden yeniden başlaması konusunda İngiltere’nin desteğini vurgulamak için Kıbrıs’a gelen Boris Johnson, Rum lider Nikos Anastasiadis ve Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’le görüşecek.

İngiliz bakan KKTC’ye geçerek Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla da biraraya gelecek.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson müzakereleri yürüten BM yetkilileri ve İngiliz barış gücü görevlileriyle de temaslar yapacak.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Johnson, İngiltere’yle Kıbrıs arasında yıllar geçtikçe daha da güçleneceğine inandığı, güçlü ve önemli bir ilişki olduğunu kaydetti.

Çözüm müzakereleri açısından kritik bir dönemde bulunulduğunu, iki liderle bir araya gelmeyi dört gözle beklediğini ifade eden Johnson son aylarda müzakerelerde elde edilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

Kıbrıs Türk ve Rum müzakere ekiplerinin yaptıkları işe kendilerini adamalarını, çözüme yönelik taahhüdün devam etmesini, Akıncı ile Anastasiadis’in cesur liderliğini takdir ettiğini vurgulayan Johnson, “Çözüm çabalarına dahil olan tarafların biraz daha fazla esnek ve yaratıcı olmasıyla bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyoruz” dedi.

Johnson, İngiltere’nin müzakere sürecini desteklediğini ve Kıbrıs’a kalıcı barış gelmesi için elinden gelen her türlü yardıma hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...