NTV

"Boş otobüs koltukları" Norveç'te sosyal medyayı salladı

ntv.com.tr

Dünya

Norveç'te göçmen karşıtı grubun Facebook sayfasına gönderilen "boş otobüs koltukları" fotoğrafı önyargı ve nefretin ne kadar zararlı olduğunu ortaya koydu.

Norveçli gazeteci Johan Slattavik, 13 bin üyesi bulunan göçmen karşıtı "Fedrelandet viktigst" grubunun sayfasına "boş otobüs koltukları"nı gösteren bir fotoğraf attı.

Şaka yapmak ve insanların fikirlerini öğrenmek amacıyla burka giymiş Müslüman kadınları andıran "boş otobüs koltukları" fotoğrafını göçmen karşıtı grubun Facebook sayfasına "Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? mesajıyla attığını belirten gazeteci Johan Slattavik, fotoğrafın altına yazılan yorumların kendisini çok eğlendirdiğini aynı zamanda önyargı ve nefreti de ortaya koyduğunu söyledi.

Facebook'ta 13 bin üyesi bulunan göçmen karşıtı "Fedrelandet viktigst" sayfasında "boş otobüs koltukları" fotoğrafının altına yazılan yorumlardan bazıları şöyle:

"Korkunç, asla buna izin verilmemeliydi."

"Bunları ülkemizden deffedin- korkunç bir zamanda yaşıyoruz."

"Kendimi biran 2050 Norveç'in de yaşıyormuşum gibi hissettim ama ne yazık ki günümüzde oluyor."

"Bu gerçekten korkutucu."

"Yasaklanmalı, içinde kimin olduğunu asla bilemezsiniz. Bir terörist de olabilir."

Göçmen karşıtı grup üyelerinin söz konusu fotoğrafın altına yaptıkları yorumlar Norveç'te bir anda sosyal medyada en çok konuşulan konu haline geldi.

Sindre Beyer isimli sosyal medya kullanıcısı "boş otobüs koltuğu" fotoğrafını altına yazılan yorumlarla birlikte paylaşınca 1500'den fazla paylaşım aldı.

ETİKETLER