Bosna'da 120 yılın en şiddetli yağışı

Bosna Hersek ve Sırbistan, son 120 yılın en büyük sel felaketiyle mücadele ediyor. Bir milyondan fazla kişiyi etkileyen afet nedeniyle onlarca kişi yaşamını yitirdi. Boşnak Lider Bakir İzetbegoviç uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Bosna'da 120 yılın en şiddetli yağışı

Balkanlar, son yılların en büyük afetlerinden biriyle mücadele ediyor. Aşırı yağış ve selin onlarca ölüme yol açtığı Bosna Hersek ve Sırbistan'da olağanüstü hal ilan edildi.

Bosna Hersek'in kuzey ve kuzey doğsundaki Biyelyina, Maglay, Bratunats ve Doboy kentleri selden en çok etkilenen bölgeler. Maglay'ı ziyaret eden Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, afeti  savaş dönemine benzetti. İzetbegoviç, en az 1 milyon kişiyi etkileyen seller nedeniyle uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Bosna'da heyelan nedeniyle onlarca ev toprak altında kalırken, kurtarma çalışmlarına askerler de katıldı.

Bosna Hersek mayın temizleme merkezi selin vurduğu bölgelerde savaştan kalan mayınlı arazilerin kaymış, uyarı levhalarının da kaybolmuş olabileceğini belirtti.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, ülkenin güneyine bir gün içinde tam 4 aylık yağış düştüğünü belirtti. Belgrad yakınlarındaki Obrenovatz kasabası tamamen sular altında kaldı.

Evlerini terk etmek zorunda kalan onbinlerce kişi spor salonlarında sığındı. Mahsur kalanları kurtarma çalışmalarına ordu helikopterleri de katıldı.

Bölgede ölümler yaşandığını doğrulayan yetkililer, resmi rakamın suların çekilmesinin ardından açıklanacağını söyledi.

Hırvatistanı da etkileyen aşırı yağışların bugün de devam etmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...