Bosna Hersek AB'ye üyelik başvurusu yaptı

Bosna-Hersek, AB üyeliği için bugün resmen başvuru yaptı. Bosna Hersek Devlet Başkanı Dragan Covic başvuruyu AB dönem başkanı Hollanda'nın dişişleri bakanına iletti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.02.2016 - 13:10 | Son Güncelleme : 15.02.2016 - 13:11

Bosna Hersek AB'ye üyelik başvurusu yaptı

Bosna Hersek Devlet Başkanı Dragan Covic ülkesinin üyelik başvurusunu resmen AB'ye sundu.

Bosna Hersek vatandaşları adına üyelik başvurusu yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Devlet Başkanı Covic, "Bu büyük bir onur. Kolay olmadı. Umarım başvurumuz çok kısa süre içinde olumlu bulunarak aday üye statüsü verilir. Yapmamız gereken çok şey olduğundan eminim" dedi.

Bosna Hersek'in önündeki zorluklara dikkati çeken Covic, ekonomiyi iyileştirmeleri ve üyelik konusunda inanılır olduklarını gösteren adımlar atmaları gerektiğini söyledi.

AB yolunda ilerlemekten geri durmayacaklarını vurgulayan Covic, "Komşumuz Hırvatistan, halihazırda AB üyesi. Karadağ ve Sırbistan, AB'yle entegrasyon yolunda. Sizi temin ederim ki bunun (reformlar) bizim yapmamız gereken bir görev olduğunun farkındayız" diye konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, başvurunun büyük bir emeğin sonucu olduğunu söyledi.

Özellikle vatandaşlar açısından bunun büyük önem taşıdığına dikkati çeken Mogherini, "Bugün, ülke yönetimi ve hükümetin her kademesi beraber hareket ederse bir şeylerin başarılacağını görüyoruz. Başvuru, ülkenin geleceği için de güçlü bir mesaj taşıyor" ifadesini kullandı.

Tam üyelik için daha çok adım atılması gerektiğini vurgulayan Mogherini, "Bu doğru bir tercih. Sadece Bosna Hersek için değil, aynı zamanda Avrupa için de güzel bir haber" değerlendirmesini yaptı.

AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Bosna Hersek'in son birkaç aydır yaptıklarının dikkate değer olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek'in başvuru için önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Hahn, "Şimdi bu gerçekleşti. Ancak bu, uzun bir yolculuğun başı. Üyelik birkaç yıl içinde mümkün değil. Ancak başvuru, somut bir Avrupa perspektifini gösteriyor. Ayrıca Avrupa ailesine olan güçlü bağlığı ifade ediyor" dedi.

Konuşmaların arından Bosna Hersek Devlet Başkanı Dragan Covic, üyelik başvurusunu AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders'e verdi.

HEDEF 2017'DE AB ÜYELİĞİ

Bosna Hersek reform sürecini hızlandırmayı ve 2017'de Avrupa Birliği'nin 29'uncu üyesi olmayı hedefliyor. Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en kanlı savaş, 1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek'te olmuş yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...