Almanya'da Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör hücresi davasının ikinci duruşması bugün yapıldı.

Davanın baş sanığı Beate Zschaepe, geniş güvenlik önlemleri altında mahkeme salonuna Türkiye saatiyle 10.47'de girdi. Zschaepe bugün gri bir elbise giydi. Kulaklarında yine küpe vardı. Ayrıca boynuna şans getirdiğine inanılan bir kolye takmıştı.

NSU üyesi Beate Zschaepe, salona girer girmez fotoğraf makinelerine sırtını döndü. Duruşma başlamadan önce Zschaepe'nin avukatları, kameraların kendilerine çok yakın olduğundan şikayet etti.

Mahkeme binasının önü bugün, ilk gün olduğu kadar kalabalık değil. Polis yine de yoğun güvenlik önlemi aldı.

HAÇ KRİZİ
Davaya müdahil olanlardan Talar T'nin avukatının mahkeme salonunda asılı haçın indirilmesini talep ettiği belirtildi. Avukat Adnan Menderes Erdal, ilgili dilekçesinde, haçın Talar T'nin din özgürlüğünü ihlal ettiğini belirterek, Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kararına atıfla Alman devletinin ve kurumlarının dinlere karşı tarafsız olma zorunluluğunun bulunduğunu ifade etti.

'ARA TALEBİNE RET'
Almanya'da Münih Eyalet Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) terör hücresi davasının ikinci duruşmasında kısaltılmış iddianame okundu.

Öğleden sonraki duruşmada mahkeme heyeti, baş sanık Beate Zschaepe'nin avukatlarının daha büyük bir salonda yapılması için davaya ara verilmesi talebini reddetti.

Bu arada mahkeme heyeti başkanı Götzl'in, Zschaepe'nin avukatı Heer'e bir arka sırada yer alabileceğini söylemesi üzerine ikili arasında küçük bir tartışma yaşandı. Heer, arkasındaki masayı uygun olmayan bir masa olarak niteleyerek, "Ben müvekkilimin yanında oturmak istiyorum" şeklinde cevap verdi. Mahkeme Heyeti Başkanı Götzl, daha sonra talebi görüşmek için duruşmaya 15 dakika ara verdi.

İDDİANAME OKUNURKEN, BİLGİSAYARIYLA İLGİLENDİ
Aradan sonra heyet başkanı Götzl, Heer'in heyete verdiği taleplerin reddedildiğini açıklarken, Heer'in, müvekkilinin konuşmayacağını ifade etmesi üzerine kimlik bilgilerini de Götzl okudu.

Diğer sanıkların kimliklerinin okunmasının ardından Mahkeme Başkanı Götzl, iddianamenin okunması için savcılığa söz verdi.

Savcılık, toplam 488 sayfa olan asıl iddianamenin geçici olarak kısaltılmışı olan 35 sayfalık metni okudu.

Baş sanık Zschaepe, iddianamenin okunması sırasında ilk başta bilgisayarıyla ilgilendi daha sonra ise bilgisayarı kapatarak sandalyeye yaslandı ve iddianameyi önüne bakarak dinledi.

'TAVIRLARI HOŞ DEĞİL'
Yeşiller Milletvekili Avukat Memet Kılıç ikinci duruşma gününde savunma avukatlarının mahkemeyi daha çok usule yönelik dilekçelerle adeta boğmaya çalıştıklarını söyledi.

Beate Zschaepe'nin hali ve tavrının hiç hoş olmadığını da vurgulayan Kılıç, "Çünkü sürekli saçlarını düzeltiyor, vitrinlere konuşmalar yapıyor. Sanki kendi görüntüsüyle meşgul. Kişi suç işlemişse bu konuda pişmanlığı olabilirdi. Masumsa veya mahkemenin önündeyse o zaman da öyle bir hali olurdu. 'Ben masum olduğum halde neden buradayım' derdi. Üzgün olabilirdi, gayet rahat, memnun ve sürekli tribünlere konuşuyor. Kendi avukatlarıyla konuştuğunda da mimiklerini çok artırıyor. Oradan gözüküyor ki tribünlere konuşuyor. Bunu çok yadırgadım" ifadelerini kullandı.

Duruşmada mahkeme heyeti başkanı Manfred Götzl, Köln'de 2004 yılında meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili ayrı bir davanın açılmasını önerdi. Söz konusu saldırıyla ilgili müdahil sayısının artabileceğini belirten Götzl, bu konuda müdahil avukatlarının yarın bir açıklama yapmasını istedi.

Daha sonra söz alan baş sanık Beate Zschaepe ve tutuklu sanık Ralf Wohlleben'in avukatları, mahkeme heyetinin oluşumunu eleştirdi.

Mahkeme başkanı Götzl, duruşmanın yarına ertelendiğini bildirdi.

İlk duruşmanın yapıldığı 6 Mayıs'ta savunma avukatlarından gelen reddi hakim taleplerinin görüşülmesi sebebiyle mahkeme heyeti, davanın bir hafta sonra görülmeye devam edileceğine karar vermişti.

Böylelikle geçen hafta yapılması öngörülen iki duruşma iptal edildi. Daha önce de yabancı gazetecilere mahkeme salonunda yer ayrılmadığından dolayı yeni akreditasyon uygulanması yapılmış ve planlanan beş duruşma günü iptal edilmişti.