Bakan Bozkır'dan AP Türkiye raportörüne tepki

AP Türkiye raportörü Kati Piri'nin tarafsızlığını yitirdiğini belirten Bakan Bozkır, "Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Piri’nin muhtap bulması çok zor olacaktır" dedi.

Anadolu Ajansı 22.02.2016 - 10:25

Bakan Bozkır'dan AP Türkiye raportörüne tepki

AB Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri'nin geçtiğimiz hafta Diyarbakır'ı ziyaret etmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

AB Bakanı Bozkır, ziyaretten sonra Piri'nin kendisine ait websitesinde yayımladığı metinde PKK için "terör örgütü" ifadesi kullanmadığına dikkati çekti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır açıklamasında şunları belirtti:

"Bu heyetin, Ankara’ya uğrama ihtiyacı duymadan doğrudan Diyarbakır’da terör örgütü PKK ile mücadelemizin en yoğun olduğu yerlere gitmesi, PKK terör örgütünü açıkça destekleyen örgütlerle görüşmelerde bulunması manidardır. Bu ziyaretiyle PKK’nın algı yönetimi operasyonuna hizmet eden Kati Piri’nin, gittiği yerlerde PKK’nın kanalizasyonları, evlerin bodrum katlarını cephaneliğe çevirmesinden, güvenlik güçlerimize sürekli saldırı düzenlemesinden, bölgede sözde otonom yapılar kurmak için şehirleri yakıp yıkmasından, okullara, hastanelere, ve hatta ambulanslara saldırılarıyla masum sivilleri evlerini terketmek zorunda bırakmasından hiç bahsetmemesi de ilginçtir. Ülkemizin durumuyla karşılaştırıldığında, bu saydıklarımdan çok daha az terör tehdidine maruz kalan bazı Batı Avrupa ülkeleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin belirli maddelerinin uygulanmasını dahi askıya almaktadır."

AB Bakan Bozkır, Piri’nin, "Ankara’daki terörist saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların cenaze töreninin ertesi günü, Sur’da 7 şehidin verildiği günü PKK destekçileriyle geçirmesini, Türkiye’nin acısına ve can kayıplarına saygısızlık" olarak nitelendirdi.

Sayfa Yükleniyor...