'Bozuk telefon' tamir edildi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, geçtiğimiz hafta iki defa telefonla aramasına rağmen ulaşamadığı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la önümüzdeki hafta Almanya'da buluşacak.

Haberler 21.02.2013 - 16:01

'Bozuk telefon' tamir edildi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçtiğimiz hafta mevkidaşı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u iki defa telefonla aramasına rağmen ulaşamadığı iddia edilmişti.

Batı basınında, Kerry'nin Lavrov'a telefonla ulaşamaması Rusya ile ABD ilişkilerinde gerginlik olduğu şeklinde yorumlanarak "Moskova'da telefonlar bozuk" şeklinde esprili bir dille verilmişti.

Söz konusu haberlerin üzerinden daha bir hafta geçmeden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un önümüzdeki hafta Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geleceği açıklaması yapıldı.

Rusya İnsan Hakları Komiseri Konstantin Dolgov, Kerry ve Lavrov'un önümüzdeki hafta Almanya'da görüşeceklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin telefonla Lavrov'a ulaşamaması gibi bir olay yaşanmadığı belirtildi.

Açıklamada, Kerry'nin Lavrov'a sadece bir kez telefonla ulaşmaya çalıştığı ancak söz konusu tarihte, Rusya Dışişleri Bakanı'nın Afrika gezisinde olduğu için görüşmenin gerçekleşmediği vurgulandı.

JİRİNOVSKİ DALGA GEÇTİ
Rusya'da ırkçı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski, Kerry'nin Lavrov'a telefonla ulaşamamasını şu sözlerle alaya almıştı: "ABD yeni bir silah denedi ancak bazı şeyler ters gidince, Rus topraklarında infilak etme olasılığı karşısında ABD Dışişleri Bakanı, uyarıda bulunmak için Rus diplomatlara ulaşmak için yoğun çaba harcadı."

Jirinovski'nin bu espiriyle, Rusya'da Ural bölgesine düşen meteor yağmurunu kastettiği belirtildi.

AVRUPA VE ORTADOĞU'YA ZİYARET
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 24 Şubat-6 Mart tarihlerinde Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, Dışişleri Bakanı Kerry'nin ilk yurtdışı turuna İngiltere'nin başkenti Londra'dan başlayacağını ve sırasıyla Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ı ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...