İngiliz petrol şirketi BP, Meksika Körfezindeki petrol sızıntısını azalttığını açıkladı.

BP Yönetim Kurulu Başkanı Tony Hayward BBC'ye yaptığı açıklamada, petrol sızıntısının olduğu noktaya yerleştirdikleri kapak ve mekanizmayla günde 10 bin varil petrolün denize sızmasının önlendiğini söyledi.

Hayward ayrıca, gelecek haftalarda yeni mekanizmaları devreye sokarak, petrol sızıntısını büyük ölçüde kontrol altına almayı amaçladıklarını kaydetti.

Şirket petrol sızıntısını durduktan sonra temizleme çalışmalarına başlayacak. Hayward bu konuda ise "Petrolü temizleyecek, çevrenin gördüğü zararı iyileştirerek Körfez bölgesini bu olaydan önceki haline getireceğiz" dedi.

BP geçen hafta sızıntıya neden olan boruları keserek, bu noktaya bir kapak yerleştirmişti. Şirketin daha önce sızıntının olduğu deliği çimento ve çamurla tıkama girişimi ise başarısız olmuştu.

İngiliz petrol şirketinin hisseleri büyük değer kaybederken, çevreyi temizleme ve sızıntıyı durdurma çalışmalarının şimdiye kadar BP'ye maliyetinin 1 milyar doları aştığına dikkat çekiliyor.

BP'nin işlettiği "Deepwater Horizon" adlı platformda, 20 Nisan'da 11 kişinin ölümüne yol açan bir patlama meydana gelmiş, iki gün sonra da bu platforma bağlı, denizin 1,500 metre altındaki bir kuyudan suya milyonlarca litre ham petrol karışmaya başlamıştı.