Esad'dan "uçuşa kapalı alan" hamlesi

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine düzenleyeceği askeri harekat öncesi, Şam rejiminin bu bölgedeki hava sahasını "uçuşa kapalı alan" ilan etme ihtimali konuşuluyor. Bu iddianın gerçeğe dönüşmesi zor görünse de, Esad rejiminin, Rusya üzerinde baskı kurmak için bugün Şam'da bir toplantı gerçekleştirdiği belirtildi.

NTV Haber 26.12.2018 - 14:40 | Son Güncelleme : 26.12.2018 - 14:41

Esad'dan "uçuşa kapalı alan" hamlesi

Esad rejimine bağlı Suriye medyasındaki haberlere göre, Suriye ordusundan üst düzey temsilciler ile Rusya'dan gelen hava kuvvetleri yetkilileri bu konuyu görüşmeye başladı.

Haberlerde, Şam rejiminin Suriye'nin kuzeyinde S-300'lerden oluşan elektronik hava savunma sistemini devreye almak istedikleri vurgulandı.

Türkiye'nin Zeytin Dalı Hareketi sırasında da, Afrin üzerinde benzer bir moratoryum gerçekleştiren Rusya, bunu rejimin talebi üzerine uygulamıştı.

Haberlerde, Şam'dan böyle bir hamlenin gelmesi durumda, Türkiye'nin rusya nezdinde girişim başlatacağı ihtimaline de yer veriliyor.

Bu tür sistemlerin devreye alınması, hava kuvvetleri unsurlarının müdahalesini engellese de, insansız hava araçlarının uçuşuna sorun teşkil etmiyor.

Şam'da devam eden Rusya ile görüşmelerin sonuçlarının bu akşam uluslararası kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...