Malezya eski Başbakanı Necip'ten itiraf: İşadamı Low bizi aldattı

Malezya'da kamu fonlarını zimmetine geçirmek suçlamasıyla yargılanan eski Başbakan Necip Rezak, aranan firari işadamı Low Taek Jho'nun hükümeti aldattığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.11.2018 - 14:43

Malezya eski Başbakanı Necip'ten itiraf: İşadamı Low bizi aldattı

"Sinar Harian" gazetesinin haberine göre, eski Başbakan Necip soruşturmanın kilit isimlerinden biri olarak nitelendirilen ve INTERPOL tarafından aranan işadamı Low'un yüzünden kamu kalkınma fonunda (1MDB) yolsuzluk yapılmış durumuna düşüldüğünü savundu.

Low'un yanlış işler yaptığı için yargılanması gerektiğini belirten Necip, "Low'un Ortadoğu ve Arap ülkeleriyle iyi ilişkileri vardı. Onun çevresini iyi kullanabilirsek ülkemizin ticari ilişkilerine katkı sağlayabileceğimizi düşünmüştük" dedi.

Necip, Low'un özel hayatına hiç odaklanmadığını ve dahil olmadığını iddia ederek, "Low'un diğer ülkelerle ilişkilerini ülkemiz için kullanmaktan başka bir düşüncemiz olmadı. Özel hayatıyla ilgilenmedik. Şu an içinde olduğumuz duruma bakarsak Low bizi aldattı" ifadesini kullandı.

FİRARİ İŞADAMI LOW TAEK JHO

Eski Başbakan Necip Rezak'a yakınlığıyla bilinen ve 1MDB yolsuzluğu soruşturmasında "kilit isim" olarak bahsedilen Low Taek Jho, Malezya makamlarınca aranıyor.

INTERPOL'ün 2016'da hakkında kırmızı bülten çıkardığı Low'un, Çin'e bağlı özel yönetim bölgesi Makau'dan bilinmeyen bir yere kaçtığı iddia edilmişti.

1MDB soruşturması kapsamında Malezya, şimdiye kadar Low'un özel uçağı ve lüks yatına el koymuştu.

Malezya'nın kamu kalkınma fonu "1Malaysia Development Berhad" (1MDB) yolsuzluğu soruşturmasında yer alan belgelere göre, eski Başbakan Necip'in fona bağlı aracı kurum, banka ve kuruluşlar aracılığıyla kişisel banka hesaplarına 681 milyon dolar transfer ettiği öne sürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...