Libya’da devam eden iç savaş, ülkenin doğusundaki Brega kentinde düğümlendi. Şehrin kontrolünü elinde bulunduran hükümet güçlerinin bombardımanına rağmen isyancı güçler birkaç gündür şehre doğru ilerlemeyi sürdürüyor.

Libyalı isyancılar, son olarak kentteki sivillerin yaşadığı bölgelerde Kaddafi'ye bağlı güçlerle çatıştıklarını açıkladı. Ulusal Geçiş Konseyi yetkililerinden Abdulrahman Busm, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada "Şehirden gelen haberler Kaddafi güçleri ve isyancılar arasında bir sokak savaşı olduğu ve 127 isyancının yaralandığı yönünde" dedi.

AFP haber ajansına konuşan başka bir isyancı lider Muhammed el-Racali ise kendisine bağlı güçlerin şehrin kuzey doğusunun kontrolünü elde ettiğini ve güney batıya doğru ilerlediğini söyledi.

Ancak isyancıların açıklamaları henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmış değil.

‘DÖNÜM NOKTASI’
Gözlemciler, Libya'nın en büyük petrol rafinerilerine sahip kentin kontrolünün isyancılara geçmesinin, Kaddafi muhalifleri için kritik bir dönüm noktası olacağını görüşünde.

Başkent Trablus'un yaklaşık 750 kilometre doğusundaki Brega kenti, Şubat ayında başlayan ayaklanmadan bu yana defalarca el değiştirdi.

Libya lideri Kaddafi Cumartesi günü yaptığı açıklamada isyancıları hain ilan etti ve ülkeyi terk edeceği yolundaki haberlerin doğru olmadığını söylemişti. Kaddafi'nin açıklamasından bir gün önce ise batılı ve Arap hükümetler isyancıların Libya'nın meşru yöneticileri olduğunu söylemiş ve Kaddafi'nin iktidarı terk etmesi taleplerini tekrar etmişti.