Breivik en lüks hapishanede yatacak

Norveç'teki katliamı gerçekleştiren Anders Behring Breivik'in gönderilmesi beklenen hapishanede ses stüdyosu ve yürüyüş parkuru bile var.

27.07.2011 - 07:00

Breivik en lüks hapishanede yatacak

Norveç’i kana bulayan saldırılarla 76 kişinin ölümüne neden olan aşırı sağcı terörist Anders Behring Breivik, terör suçu ve insanlığa karşı şuç işlemekten 30 yıl hapis yatabilir.


Breivik’in, cezası kesinleştikten sonra Norveç’in en azılı suçlularının kaldığı hapishaneye yollanması bekleniyor.

Breivik’in suçlu bulunması halinde gönderilmesi beklenen hapishane, dünyanın en lüks hapishanesi olarak kabul edilen ve daha çok bir rehabilitasyon merkezi olarak görülen Halden Fengsel.

Kral Beşinci Haral tarafından açılan hapishane, Oslo’nun dışındaki ormanlık alanda 75 dönüm arazi üzerinde kurulu. Ses stüdyosu ve yürüyüş parkuru bile bulunan hapishanenin dışında ayrıca iki yatak odalı bir villa var. Burası, mahkumun ailesi ziyarete geldiği zaman vakit geçirmesi için düşünülmüş.

Hürriyet'in haberine göre, personelinin yarısı kadınlardan oluşan hapishanede, her gardiyan sorumlu olduğu tutuklu ile spor yapıyor, hatta yemek yiyor. Kadın gardiyanların öokluğu, mahkumların saldırganlıklarını azaltmayı amaçlıyor.

Mahkumların aşçılık dersleri aldığı ayrı bir mutfak bulunuyor. Hapishanenin müdürü Are Hoidal, Batı dünyasının bile eşine tanık olmadığı hapishane hakkında, “Norveç hapishane sisteminde önceliğimiz insan hakları ve saygı… Mahkumların öz güven kazanmasını ve topluma kazandırılmalarını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Bu yöntem işe yarıyormuş gibi görünüyor. Norveç’te iki yıl hapis yattıktan sonra tekrar suç işleyenlerin oranı yüzde 20 iken, İngiltere’de bu oran yüzde 50.

HAPİSHANE DEĞİL OTEL
25 milyon dolara mal olan Halden hapishanesinin inşası 10 yıl sürdü. Hapishane de şu an 252 tutuklu bulunuyor. Her mahkum, kendisine özel hücrede kalıyor. Burada, mini buzdolabı, düz ekran televizyon, son derece lüks banyo bulunuyor. Odaların daha fazla güneş ışığı alması için, pencerelere parmaklık konmamış.

Her 15 oda (hücre) için IKEA marka mutfak malzemelerinin dolu olduğu ortak bir mutfak var. Dahası, mahkumlar tırmanma duvarı olan spor salonu, müzik stüdyosu ve büyük bir kütüphaneye sahip.

Hapishane, mahkumların saldırganlıklarını azaltmak için mimar Hans Henrik Hoilund tarafından özel olarak tasarlandı. Hoiland, “En önemli unsur, mahkumların kendilerini dış dünyadan ayrı tutulmuş gibi hissetmemelerini sağlamak” dedi.

Tüm bu faktörler, Breivik’in en ağır cezalara çarptırılmasını isteyen Norveç halkını öfkelendirebilir. Ancak Breivik Halden hapishanesine gönderilirse, bulacağı tüm konforun yanında karşısına çıkacak bir güvenlik önlemi mevcut. O da hapishanenin etrafını saran 10 metrelik güvenlik duvarı.

Norveçli yetkililer, mahkumların etkilenmemesi için duvarı ağaçların arasında görünmeyecek şekilde inşa etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...