Breivik'e gençlerden politik mektup yağıyor

Norveçli aşırı sağcı ve 77 kişinin katili Anders Behring Breivik'e çok sayıda çocuk ve gencin mektup yazması üzerine, yetkililer harekete geçti. Breivik'in avukatı, mektupların daha çok politik içerikli olduğunu söyledi.

18.12.2012 - 13:53

Breivik'e gençlerden politik mektup yağıyor

Norveç'te 77 kişiyi öldürdüğü için 21 yıl hapis cezasına çarptırılan aşırı sağcı Anders Behring Breivik'e, çok sayıda çocuk ve gencin mektup yazması üzerine, cezaevi yönetimi ailelerle ve sosyal hizmetler görevlileriyle temasa geçti.

Breivik'in avukatı Tord Jordet, müvekkiline çocuklarla birlikte 18 yaşın altında çok sayıda gencin mektup yazdığını ve bu mektupların daha çok politik içerikli olduğunu söyledi.

Breivik'e gelen tüm mektupları kontrol eden cezaevi yönetimi ise mesajların içeriğine ilişkin açıklama yapmazken, mektuplardaki ifadelerin ciddiyeti nedeniyle sosyal hizmet kurumu yetkilileri ve mektupları kaleme alan çocuklar ve gençlerin aileleriyle temasa geçti.

Anders Behring Breivik, 22 Temmuz 2011'de, başkent Oslo ve Ütoya Adası'nda gerçekleştirdiği silahlı eylemlerle 77 kişiyi öldürmüştü.

Norveç'teki mahkeme, Ağustos 2012'de Anders Behring Breivik'i akıl sağlığını yerinde bularak 21 yıl hapse çarptırmıştı. Breivik mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini açıklamıştı.

LAPTOP BİLE VAR
Breivik'e verilen ceza açıklanmadan önce Norveç'te İla Cezaevi'ndeki koğuşun ve cezaevi koşullarının görüntüleri yayınlanmıştı.

Fotoğraflarda, Breivik'in kaldığı üç odalı koğuşta, jimnastik odası, lavobo ve tuvaleti, üzerinde laptop bulunan çalışma masası yer aldığı görülmüştü.

Fotoğraflara göre; cezaevi, dikenli tellerle iyi korunuyor ve oda, 24 saat kamera sistemi ile gözetleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...