Breivik'in 'akıl dışı' talepleri

Norveç'teki kanlı saldırıları gerçekleştiren Breivik, Norveç hükümetinin istifa etmesi ve ruhsal sağlığının Japon doktorlarca değerlendirilmesi gibi taleplerin yer aldığı bir liste hazırladı.

02.08.2011 - 17:27

Breivik'in 'akıl dışı' talepleri

Norveç'te 77 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı üstlenen Anders Behring Breivik'in taleplerinden oluşan liste, avukatı Geir Lippestad tarafından "akıl dışı" olarak nitelendirildi.

Breivik’in avukatına verdiği ilk listede Norveç hükümetinnin istifa etmesi ve ruhsal sağlığının Japon doktorlarca değerlendirilmesi gibi ilginç istekleri var. Breivik'in avukatına verdiği ikinci listede ise sigara gibi gündelik ihtiyaçları sıralamış.

Avukat Lippestad, AP'ye yaptığı açıklamada, "talepler Norveç ve Avrupa toplumsal yapısının altüst olması anlamına geliyor, belli ki müvekkilim bunu anlayamıyor" dedi.

Anders Behring Breivik, taleplerinin yerine getirilmesi halinde bağlantı içinde olduğunu öne sürdüğü aşırı sağ örgütler hakkında bilgi sağlayabileceğini belirtmişti. Norveç polisi ise Breivik'in öne sürdüğü örgütlerin varlığı hakkında şüpheleri olduğunu açıklamıştı.

77 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu itiraf eden Breivik'in ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla mahkeme tarafından iki psikiyatrist görevlendirilmiş durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...