İngiltere'de "Brexit" istifası

İngiltere'nin AB'den ayrılmasına destek verdiğini ima eden İngiliz Ticaret Odaları Başkanı John Longwort görevinden uzaklaştırıldı. "Parlak ekonomik gelecek AB'den çıkmakla mümkün" diyen Longwort istifa etmek zorunda kaldı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 07.03.2016 - 11:57

İngiltere'de "Brexit" istifası

İngiliz Ticaret Odaları BCC'den yapılan açıklamada, "Longworth'ün AB'den çıkılması gerektiğine destek vermesinin kafa karışıklığına neden olacağını kabul ettiği" belirtildi. İngiltere'nin AB'den ayrılması "Brexit" olarak nitelendiriliyor.

BCC, Başkan John Longworth'ün 23 Haziran'da yapılacak AB referandumuyla ilgili alınan tarafsızlık kararını ihlal ettiğini açıkladı.

Longworth'ün geçtiğimiz hafta yapılan BCC yıllık toplantısındaki konuşmasında, referanduma ilişkin olarak seçeneklerden birinin “gerçekte reforme edilmemiş bir AB içerisinde kalmak olduğunu" söylemesi, “birlikten çıkışı desteklediği” yönünde yorumlanmıştı.

İngiltere Başbakanlığı, Longworth'ün görevinden uzaklaştırılması için baskı yaptığı iddialarını reddetmişti.

BCC, İngiltere’de orta ve küçük ölçekli şirketlerin oluşturduğu yaklaşık 92 bin işletmeyi temsil ediyor. İngiliz Ticaret Odaları mensupları arasında geçen ay yapılan bir anket üyelerin yüzde 59.5'inin AB'de kalmak istediğini, yüzde 30'unun ise birlikten çıkmaktan yana olduğunu ortaya koymuştu.

İNGİLTERE 73'TEN BERİ BİRLİK ÜYESİ 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götüreceğini ve ülkesinin AB'de kalmasından yana kampanya yürüteceğini açıklamasından bu yana İngiliz siyasetinde hareketli günler yaşanıyor.

MUHAFAZAKAR PARTİ BÖLÜNMÜŞ DURUMDA 

Muhafazakar Parti, "Başbakan'ın yanında duranlar" ve "karşı çıkanlar" olarak ikiye ayrılmış durumda.

İngiltere'de AB referandumu 23 Haziran'da yapılacak ve halka "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek.

Sayfa Yükleniyor...