AB'den çıkışın İngiliz bankalarına maliyeti 21.5 milyar euro

İngiltere haziran sonunda referandumla AB üyeliğinden ayrılıp ayrılmayacağına karar verecek. Yeni bir araştırma Londra'nın AB'den ayrılmasının İngiliz bankalarına maliyetinin 21.5 milyar euro olacağını ortaya koydu.

ntv.com.tr 11.05.2016 - 13:09 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 13:12

AB'den çıkışın İngiliz bankalarına maliyeti 21.5 milyar euro

İngiltere'de AB referandumu tarihi yaklaştıkça tartışma da kızışıyor. İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılması "Brexit" olarak nitelendiriliyor. "Brexit"i destekleyen İngiliz şirketlerin sayısında son dönemde önemli bir artış yaşanıyor.

Ancak danışmanlık şirketi JWG'nin son yaptığı araştırma, AB üyeliğinden ayrılmanın İngiliz bankacılık sistemine pahalıya mal olacağını ortaya koydu.

"Brexit"in İngiliz bankalarına maliyetinin 21.5 milyar euro olacağı ve bankacılık sisteminin on yıllarca bundan zarar göreceği belirtildi.

Danışmanlık şirketi JWG "Brexit"ten karlı çıkabilecek sektörlerle ilgili de açıklama yaptı.

İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılması finans sektörüne zarar verirken, danışmanlık, hukuk ve teknoloji şirketlerine yeni avantajlar sağlayacak.

Geçtiğimiz mart ayında yapılan bir araştırma, İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılması durumunda ekonomisinin 2020 yılına kadar yüzde 5.5 oranında daralabileceğini ortaya koymuştu.

Sayfa Yükleniyor...