İlişkili Haberler

İngiltere'nin AB'den ayrılması (Brexit) için kampanya yürüten eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, başbakanlık için aday olmayacağını açıkladı.

Adaylık için favori isimler arasında görülen Johnson, Londra'da bir basın toplantısı düzenledi.

Johnson, "Başbakanlık için aday olmamaya karar verdim. Yeni muhafazakar hükümete her türlü desteği vereceğim" dedi.

Boris Johnson'ın kararı referandum sürecinde Brexit için birlikte kampanya yürüttüğü Adalet Bakanı Michael Gove'un sabah adaylığını ilan etmesinin ardından geldi.

"LİDERLİK VASFINDAN YOKSUN"

Gove adaylığını duyurduğu mesajda, Johnson'a destek vermeyi planladığını ancak Johnson'ın "görev için gereken liderlik vasfından yoksun" olduğunu gördüğü için aday olmaya karar verdiğini söylemişti.

TÜRKİYE'DE OSMANLI TORUNU OLARAK TANINIYOR

Türk kökeniyle de bilinen 52 yaşındaki Johnson, Osmanlı döneminde Damat Ferit Paşa hükümetinde bakanlık yapmış Ali Kemal Bey'in torunun oğlu. Johnson, 2008-2016 yıllarında başkent Londra'nın belediye başkanlığını yaptı.

İçişleri Bakanı Theresa May
İçişleri Bakanı Theresa May

Adalet Bakanı Michael Gove'ın yanı sıra İçişleri Bakanı Theresa May de Muhafazakar Parti liderliği için adaylığını açıkladı.

Başbakan olmak için en iyi aday olduğunu düşündüğünü dile getiren May, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e benzetilmesiyle ilgili soruya, "Kendimi hiçbir siyasetçiyle şimdiye kadar kıyaslamadım. Kendi yolumu belirledim" yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Theresa May, "Şov yapmayı seven bir politikacı olmadım. Parlamentonun etrafındaki barlarda içmeye gitmiyorum. Sadece işimi yapıyorum. Yaptığım işlerle beni değerlendirebilirsiniz" diye konuştu.

"YENİ DEMİR LEYDİ"

59 yaşındaki Theresa May, Muhafazakar Parti'nin tecrübeli siyasetçileri arasında yer alıyor. 2010 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı yapan May 1997 yılında milletvekili seçildi.

Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi'nden mezun oldu. 1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankası'nda çalışan May, siyasete 1986 yılında Merton Belediyesi'nde belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992 yılında yapılan genel seçim ile 1994 yılında yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997 yılındaki genel seçimle Muhafazakar Parti'nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

Muhafazakar Parti liderliğine seçilirse, İngiltere Başbakanlığı koltuğuna oturacak olan May, Margaret Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden almış olacak. Disiplini ve sert mizacıyla bilinen, 2013 yılında hayatını kaybeden Thatcher'a benzetilen Theresa May'le ilgili İngiliz basını "yeni Demir Leydi" yorumu yapıyor.

BORIS JOHNSON'IN ŞANSI AZALMIŞTI

Theresa May'in yanı sıra "Brexit" kampanyasının başını çeken Londra'nın eski belediye başkanı, Muhafazakar Partili Boris Johnson'ın şansı azalmıştı. Ancak Johnson ile birlikte "Brexit" kampanyasını yürüten Adalet Bakanı Michael Gove'un da liderlik için aday olacağını bu sabah açıklaması, Johnson'ın şansının düşürmüştü.

5 İSİM ADAY OLDU 

İçişleri Bakanı Theresa May ve Adalet Bakanı Michael Gove'ın yanısıra Steven Crabb, Liam Fox ve Andrea Leadsom da Muhafazar Parti liderliği için aday oldu. Adaylık süreci bugün sona eriyordu. 

NASIL ADAY OLUNUYOR?

İki milletvekilinin desteğini alan her milletvekilinin adaylığını koyabileceği Muhafazakar Parti liderliği yarışında, 2'den fazla aday çıkması halinde İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'ndaki 331 Muhafazakar Partili milletvekilinin oyları ile aday sayısı 2’ye indirilecek. Son aşamada ise bu 2 aday, parti üyelerinin oy kullanacağı bir seçimde yarışacak. Liderlik için aday olma süreci bugün sona erecek.

Ülkesinin AB’de kalmasından yana kampanya yürüten İngiltere Başbakanı David Cameron geçen hafta AB referandumunun sonucunu değerlendirdiği basın açıklamasında ekim ayındaki parti kongresinde görevi bırakacağını açıklamıştı. Parti yönetimi, yeni lideri belirleme takvimini 1 ay öne çekti.

İngiltere'de 23 Haziran Perşembe günü yapılan referandumda halkın yüzde 52'si "AB'den çıkılması" yönünde oy kullanmıştı.