Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro yolsuzlukta 'yılın kişisi' seçildi

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, organize suç ve yolsuzluğun teşvik edilmesindeki rolü nedeniyle 2020 yılının en yolsuz insanı seçildi. Organize Suç ve Yolsuzluğu Raporlama Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting ) gerekçe olarak, Bolsonaro’nun etrafını yozlaşmış politikacılarla sarmasını, medyayı propaganda aracı olarak kullanmasını ve Amazon ormanlarını madencilik ve tarıma açarak dünyanın akciğerlerini yok olma tehlikesiyle burun burana getirmesini gösterdi.

ntv.com.tr 31.12.2020 - 18:10

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro yolsuzlukta 'yılın kişisi' seçildi

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Organize Suç ve Yolsuzluğu Raporlama Projesi (Organized Crime and Corruption Reporting ) tarafından yılın kişisi seçildi. 

TRUMP BURUN FARKIYLA KAYBETTİ

Bununla birlikte, Bolsonaro ödülü ABD Başkanı Donald Trump’tan burun farkıyla kaybetti. Her iki finalist de propagandadan kazanç sağladı, ülkelerindeki demokratik kurumların altını oydu, adalet sistemlerini siyasallaştırdı, çok taraflı anlaşmalardan uzak durdu, yozlaşmış iç çevreleri ödüllendirdi ve ülkelerini demokratik hukuk ve düzenden otokrasiye taşıdı. 

George Mason Üniversitesi'ndeki ödül töreninde konuşan Ulusötesi Suç ve Yolsuzluk Merkezi (TraCCC) Direktörü Louise Shelley, “Bolsonaro ve Trump’ın ikisi de popülist; ülkelerine, bölgelerine ve dünyaya büyük zarar veriyorlar ve maalesef pek çok kişi tarafından destekleniyorlar” ifadelerini kullandı.

"TÜM AİLESİ YOLSUZLUĞA KARIŞTI"

Öte yandan Bolsonaro ve ailesi, maaş bölme olarak bilinen bir uygulama olan hayalet çalışanlar için gelir toplamakla suçlanıyor. OCCRP editörü, Drew Sullivan "Bolsonaro’nun ailesi ve çevresi devam eden bir suç komplosuna karışmış gibi görünüyor ve düzenli olarak insanlardan hırsızlık yapmakla suçlanıyor. Bir organize suç çetesinin tanımı da tam olarak budur” açıklamasını yaptı. 

İşte Bolsonaro’nun “yılın en yolsuz kişisi” seçilmesine neden olan faktörler;

 - Rio de Janeiro meclis üyesi oğlu Carlos ve eski eşi Rogéria Nantes Nunes Braga, şehirde bir maaş bölme planı yaptıkları ve elde edilen paraları paraları kendi hesaplarına aktardıkları gerekçesiyle soruşturuluyor.

 - Bolsonaro’nun oğlu Flavio ve diğer ortaklarının, parayı aklayan ve dolandırıcılık yapan bir yolsuzluk örgütü yürüttüğü iddia ediliyor.
Flavio, Rio de Janeiro'nun bazı bölgelerini şiddet yoluyla ele geçiren ve siyah bir LGBT Rio meclis üyesinin öldürülmesi de dahil olmak üzere yargısız infazlar gerçekleştiren paramiliter bir ölüm mangasını yönetmekle suçlanan bir adamın aile üyelerini işe aldı.

 - Ülkenin hukuk ve yolsuzlukla mücadele kurumlarındaki kilit isimler oğlu Flavio'yu soruşturduğunda, Bolsonaro federal polis şefini değiştirerek soruşturmaları baltalamaya çalıştı.

 - Bolsonaro’nun müttefikleri ve oğlu Eduardo, seçmenleri yanıltmak için bir propaganda kampanyası yürüttü.

 - Brezilya'da Rio de Janeiro Belediye Başkanı Marcelo Crivella görev süresinin bitimine dokuz gün kala 22 Aralık’ta tutuklandı. Rio'nun batı yakasındaki evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Crivella, "yolsuzluk ağı kurmakla" suçlandı.

ÖNCEKİ YILLARDA YILIN EN YOLSUZ KİŞİSİ SEÇİLEN İSİMLER İSE ŞU ŞEKİLDE;

 2019: Joseph Muscat

 2018: Danske Bank

 2017: Rodrigo Duterte

 2016: Nicolás Maduro

 2015: Milo Djukanovic

 2014: Vladimir Putin

 2013: Romanian Parliament

 2012: İlham Aliyev

Sayfa Yükleniyor...