Brezilya, Batı ile İran arasındaki nükleer krizin aşılması için Türkiye ile birlikte arabuluculuk yapmayı önerdi.

Teklifi Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Tahran ziyaretinde dile getirdi.

Amorim, "Geçmişte İran bazı anlaşmaları sonuçlandırmadıkları için Batıya güvence veremeyeceğini söylemişti. Ama İran, Brezilya veya Türkiye'ye teminat verilebilir" dedi.

İran Cumhurbaşkanı MAhmud Ahmedinejad'la görüşen Brezilyalı Bakan, yaptırımların ağırlaştırılmasının durumu daha da kötüleştireceğini savundu:

"Brezilya ve Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeleri. Sorunla ilgili pozisyon alma zorunluluğumuz var. Uluslararası toplumu temsil etmek için oradayız. Bu nedenle çözüme yardımcı olma görevi bize düşüyor. Başarırsak herkes için iyi olur, başarısızlığa uğrarsak en azından denemiş oluruz."

Brezilyalı Bakan, geçen yıl Batının teklif ettiği İran'ın düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumu yakıt üretimi için Rusya ve Fransa'ya göndermesi önerisinin de yeniden gözden geçirilebileceği görüşünde. Takasın Türkiye topraklarında yapılmasını da destekliyor.

İran, düşük oranda zenginleştirilmiş uranyumu sadece daha yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumla ve kendi topraklarında takas edebileceğini belirtip öneriyi reddetmişti.