Brezilya'da işçiler meclisi bastı

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletinde işçi ve memurlardan oluşan binlerce gösterici eyalet hükümetinin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için meclis binasını bastı.

Anadolu Ajansı 10.11.2016 - 11:27

brezilya meclis protesto101116.jpg

Brezilya yerel kaynaklarındaki haberlere göre, çoğunluğu polis, gardiyan ve itfaiye çalışanlarından oluşan göstericiler, kriz nedeniyle eyalet hükümetinin aldığı ekonomik önlemleri protesto etmek amacıyla meclis binasını işgal etti.

Meclis oturum salonunu bir kaç saatliğine işgal eden ve binaya zarar veren göstericiler, aylardır yapılmayan ödemeler ve maaşlardaki kesintileri protesto etti.

Eyalet Meclis Başkanı Jorge Picciani ise protesto gösterisini kınayarak, "Bu protesto, Brezilya siyasi tarihinde, demokratik yönetime karşı eşi benzeri görülmemiş bir hakarettir" diye konuştu.

Brezilya federal hükümeti pazartesi günü aldığı kararla Rio de Janeiro eyalet yönetiminin banka hesaplarını bloke ettiğini açıklamıştı.

Rio Mali İşler Dairesi'nden yapılan açıklamada, "Eyaletin, devlete olan borcu ödenene kadar herhangi bir ödeme yapması engellendi" ifadesini kullanmıştı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaleti, düşen petrol ve emtia fiyatları nedeniyle uzun süredir mali krizle mücadele etmeye çalışan Rio de Janeiro'da çok sayıda işçinin maaşı aylardır ödenemiyor.

Brezilya'nın ev sahipliği yaptığı 2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde patlak veren ekonomik krizin ardından Rio de Janeiro Valisi acil maddi yardım çağrısında bulunmuştu.

Brezilya'da maaşlarını ve çalışma koşullarını protesto eden banka çalışanları geçen ay greve gitmişti.

Sayfa Yükleniyor...