Brezilya’da seçim öncesi mizah yasağı

Seçimlerden önce kimi ‘seçim yasaklarının’ yürürlüğe girmesi, özellikle de Türkiye’de yaşayanlar için alışılagelmiş bir durum. Brezilya ise yasaklı faaliyet alanını biraz geniş tutuyor!

Haberler 21.08.2010 - 01:38

Brezilya’da seçim öncesi mizah yasağı

Brezilya’da komedyenler büyük ihtimalle 31 Ekim’e kadar politikacıları mizah konusu yapamayacak.

Çünkü ülkede askeri dönemin kalıntısı olan bir yasa yüzünden, Başkanlık seçimleri öncesinde adaylarla alay etmek yasak.

31 Ekim, adaylardan herhangi birinin ilk turda salt çoğunluğa ulaşamaması halinde yapılacak ikinci tur oylamanın tarihi. Dolayısıyla şansları yaver giderse, mizah sanatçıları zincirlerinden biraz daha erken de kurtulabilir.

Ancak tahmin edileceği üzere, 1964-1985 arasındaki askeri rejimin kalıntısı olan bu yasa, 2010 yılına gelindiğinde artık şiddetli eleştirilere hedef oluyor.

Brezilya’nın mizahçıları, siyasetçilerle “dalga geçme” haklarını savunmak için Pazar günü başkent Rio de Janerio ve pek çok şehirde protesto gösterileri düzenleyecek.

Bununla beraber, ilginç bir şekilde yasağın sürmesini savunanlar da var.

Seçim öncesi mizah yasağının yandaşlarına göre, bu kanun sayesinde adayların halka adil olmayan bir biçimde sunulmasının önüne geçiliyor, düzgün bir rekabet ortamı sağlanıyor ve adaylığını ilan etmek isteyenler cesaretlendirilmiş oluyor.

Yasağın ihlali 100 bin doları aşkın bir para cezası ve ilgili kuruluşun yayın lisansının iptali gibi yaptırımları beraberinde getirebiliyor.

Ancak bugüne kadar yalnızca birkaç kuruluşa ceza kesilmiş. Ülkenin önde gelen komedyenlerinden Marcelo Tas’a göreyse televizyon ve radyo istasyonları cezaya çarptırılmamak için oto-sansür uyguluyorlar.

Sayfa Yükleniyor...