NTV

Brezilya'da Yüksek Mahkeme yargıcı uçak kazasında hayatını kaybetti

Anadolu Ajansı

Dünya

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletine bağlı Paraty'de düşen uçakta bulunan Federal Yüksek Mahkeme yargıcı Teori Zavascki hayatını kaybetti. Ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Brezilya'nın Rio de Janeiro eyaletinde düşen uçakta bulunan ülkedeki yolsuzluk davasının kilit isimlerinden Yüksek Mahkeme yargıcı Teori Zavascki öldü.

Yargıç Zavascki'nin oğlu Francisco Prehn Zavascki sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, babasının uçak kazasında öldüğünü duyurdu.

Daha önceki paylaşımında mucize yaşanması için takipçilerinden dua isteyen Francisco Prehn Zavascki, ikinci mesajında, "Sevgili arkadaşlar, maalesef babamın ölüm haberini aldık. Destekleriniz için teşekkürler." paylaşımında bulundu.

Sao Paulodan Paraty'e hareket eden Hawker Beechcraft King Air C90 tipi uçak, havaalanına 2 kilometre kala denize düşmüştü.

Rio itfaiye birlikleri ve balıkçı teknelerinin yanı sıra 50 asker ve Brezilya donanmasına ait üç geminin arama çalışmalarına katıldığı bildirildi. 

Teori Zavascki, Brezilya'da 2014 yılından beri süren, devlet petrol şirketi Petrobras'ın da dahil olduğu para aklama operasyonunu inceleyen Federal Yüksek Mahkeme yargıcıydı. "Araba Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan yolsuzluk operasyonunda Petrobras şirketinin bir çok yöneticisi ve devlet petrol şirketinden ihale alan bir çok şirket yargılanıyordu.

Son olarak İngiliz Rolls-Royce şirketi yaptığı açıklamada, yolsuzluk operasyonu kapsamında Brezilya'ya 25 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

3 GÜNLÜK ULUSAL YAS

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, uçak kazasında hayatını kaybeden Federal Yüksek Mahkeme Yargıcı Teori Zavascki için 3 günlük ulusal yas ilan etti.

Temer yayımladığı mesajda, Zavascki'nin iyi bir insan ve bütün Brezilyalılar için bir gurur olduğunu belirtti.

Olaydan duyduğu üzüntüyü bildiren Temer, "Kanun ve adaletten yana kusursuz yolunun onu her zaman farklı kıldığı bir kamu insanın kaybına yas tutarken bütün Brezilyalılar ile birlikte olduğumu bildiriyorum." ifadesini kullandı.

Temer, Zavascki'yi kaybetmelerinden dolayı 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

ESKİ DEVLET BAŞKANLARININ MESAJLARI

Eski Brezilya Devlet Başkanları Dilma Rousseff, Luis Inacio Lula da Silva ve Jose Sarney de birer mesaj yayımladı.

Senatonun onayı ile Zavascki'yi Federal Yüksek Mahkeme Yargıçlığına aday gösterme ayrıcalığına sahip olduğunu belirten Rousseff, "O bu işlevi korkusuzca ciddi ve dürüst bir adam olarak gerçekleştirdi." değerlendirmesini yaptı.

Silva, Zavascki'nin aldığı tüm görevlerde yargı teşkilatını onurlandırdığını vurguladı.

Sarney ise Zavascki'ye büyük bir hayranlık duyduğunu belirterek, onun Brezilya yargısına tecrübesi ve hukuk kültürüyle büyük bir hizmet sunduğunu ifade etti.

ETİKETLER