Brezilya'nın devlet başkan adayı Jair Bolsonaro bıçaklandı

Brezilya'nın Trump'ı olarak anılan aşırı sağcı devlet başkanı adayı Jair Bolsonaro'nun seçim kampanyasındayken bıçaklandığı bildirildi. Ağır yaralanan Bolsonaro'nun ameliyata alındığı ve hayati tehlikeyi atlattığı açıklandı.

ntv.com.tr 07.09.2018 - 04:05

Brezilya'nın devlet başkan adayı Jair Bolsonaro bıçaklandı

Brezilya Sosyal Demokrat Partisi'nin devlet başkanı adayı Jair Bolsonaro'nun, ülkenin güneydoğusunda yer alan Minas Gerais eyaletine bağlı Juiz de Fora kentindeki seçim kampanyası esnasında bıçaklandığı belirtildi. Brezilya polisinin ismi Adelio Bispo de Oliveira olarak açıklanan 40 yaşındaki zanlıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Devlet başkanı adayının bıçaklandığı görüntülerde aşırı sağcı liderin Brezilya Mili Takımının formasını giydiği görüldü.

Saldırının ardından Bolsonaro’nun taraftarlarının saldırganı linç etmeye çalıştığı, polisin saldırganı Bolsonaro taraftarlarının elinden zor kurtardığı öğrenildi. 

Bolsonaro'nun oğlu, Flavio, Twitter hesabından karnından bıçaklanan babasının  durumunun düşündüklerinden daha ciddi olduğunu aktardı:

"Hastaneye vardığında aşırı kan kaybında dolayı neredeyse ölecek durumdaydı. Ne yazık ki, durumunun umduğumuzdan daha ciddi olduğunu öğrendik. Bıçak, babamın karaciğeri, akciğerleri ve bağırsaklarının bir kısmına ulaşmış. Şu anda stabil bir durumda. Lütfen onun için dua edin!"

Meydana gelen olaydan sonra ağır yaralı devlet başkanı adayının Rio de Janeiro'nun 200 kilometre uzeyinde bulunan Santa Casa de Misericórdia isimli hastaneye kaldırıldığı ve ameliyata alındığı açıklandı. 

Hastane yetkilileri Bolsonaro'nun hayati tehlikeyi atlattığını, ancak tamamen iyileşmesinin 2 ayı bulabileceğini söyledi.

BREZİLYA'NIN TRUMP'I OLARAK BİLİNEN BOLSONARO KİMDİR?

Brezilya'da 7 ve 28 Ekim tarihleri arasında yapılacak seçimlerin anketlerinde eski devlet başkanı Lula da Silva, geçtiğimiz cuma günü Brezilya yüksek mahkemesinin aldığı kararla seçimlere girme şansını kaybetti. Silva'nın ardından seçim anketlerinde birinci sıraya yerleşen sağcı, popülist Jair Bolsonaro ordudan emekli bir binbaşı.

1964-1985 yılları arasında ülkedeki askeri dikta rejiminde orduda görev yapan Bolsonaro, o dönemi Brezilya için yükseliş ve özüne dönüş yılları olarak tanımlıyor. 

1988 yılında başkent Rio'nun yerel meclisine üye olarak giren Bolsonaro, daha sonra 1990'da Hristiyan Demokrat Parti'den federal meclise girmeyi başardı.

Uzun yıllar parlamentoda ırkçı, cinsiyetçi ve göçmen karşıtı söylemleriyle tanınan Bolsonaro, "Ülkenin en radikal politikacısı" olarak anılıyor.

Sayfa Yükleniyor...