Brüksel'de art arda 3 patlama: 34 ölü

Brüksel'deki Zaventem Havalimanı ile Maelbeek metro istasyonunda 3 patlama oldu. Patlamalarda 34 kişi öldü, 250 kişi de yaralandı. Belçika Başbakanı, "Belçika için kara bir gün" açıklaması yaptı. Brüksel'deki bombalı saldırıları IŞİD üstlendi.

ntv.com.tr 22.03.2016 - 16:54 | Son Güncelleme : 23.03.2016 - 10:38

Brüksel'de art arda 3 patlama: 34 ölü

Belçika'da Brüksel Havalimanı ile AB kurumlarına yakın Maelbeek metro istasyonunda 3 ayrı saldırı düzenlendi. Saldırılarda 34 kişi hayatını kaybederken, 250 kişi de yaralandı.

Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'ndaki çifte saldırıda 14 kişi hayatına kaybetti. İntihar bombacısının gerçekleştirdiği saldırıda 100'den fazla da yaralı var.

MAELBEEK METROSUNDA PATLAMA: 20 ÖLÜ

Brüksel'deki ikinci patlama Avrupa Birliği'ne ait kurumlara yakın olan Maelbeek metro istasyonunda gerçekleşti. 20 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 100'den fazla yaralı var. Saldırıda bir Türk vatandaşının da yaralandığı iddia ediliyor. 

"SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ" İDDİASI

Terör örgütü IŞİD'e yakınlığıyla bilinen bir haber sitesi, Brüksel'deki saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini duyurdu.

AMAQ ajansında yapılan açıklamada, "İslam Devleti militanları salı günü bombalı kemer ve diğer patlayıcılarla Brüksel'de havalimanı ve şehir merkezindeki metro istasyonunda saldırılar gerçekleştirdi" denildi.

ÜÇÜNCÜ BOMBA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Zaventem Havalimanı Sözcüsü Florence Muls, 2 bombalı saldırının düzenlendiği havaalanında 3'üncü bombanın da etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Muls, 3'üncü bombanın kontrollü şekilde etkisiz kılındığını söyledi. 

OPERASYONLARDA PATLAYICI ELE GEÇİRİLDİ

Belçika Federal Savcılığı, saldırı sonrası Brüksel'in Schaerbeek bölgesinde yapılan baskınlarda çiviyle güçlendirilmiş patlayıcı, kimyasal madde ve IŞİD bayrağı bulunduğunu açıkladı.

AB KOMİSYONU'NDAN ÇALIŞANLARA UYARI 

Saldırı sonrası AB Komisyonu, çalışanlarını dikkatli olmaları ve dışarıya çıkmamaları konusunda uyardı. Brüksel'deki Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, kentteki tüm metro ve tren seferlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Brüksel'deki Maelbeek mahallesinde daha çok Arap kökenli vatandaşlar yaşıyor.

BAŞBAKAN: BELÇİKA İÇİN KARA BİR GÜN

Saldırı sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel'den ilk açıklama geldi. Brüksel'deki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyleyen Başbakan Michel, "Belçika için kara bir gün. Kör ve korkakça bir saldırı" dedi.

"KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ"

"Korktuğumuz başımıza geldi" diyen Başbakan Charles Michel, "Şimdi sakin olmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Belçika Başbakanı Chales Michel, saldırı sonrası başkent Brüksel'e ilave asker sevk edildiğini de belirtti. 

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

KALAŞNİKOF DA VAR

Zaventem Havalimanı'ndaki patlama apron ve terminalde meydana geldi. Terminalde intihar bombacısının kendini American Airlines'ın kontaurunun önünde havaya uçurduğu iddia edildi. Saldırganın yanında bir kalaşnikof silah bulunduğu da iddilar arasında.

HAVALİMANININ ÇATIŞI ÇÖKTÜ 

Saldırı sonrası havalimanının dış camları tamamen kırılırken, havalimanı tavanında kısmi çökme meydana geldi. Patlamanın ilk saatlerinde yaralılara ilk müdahaleyi yapmak için yakındaki bir otel hastahaneye çevrildi.   

GÜVENLİK SEVİYESİ EN ÜST DÜZEYDE

Saldırılardan sonra terör tehdidi seviyesi Belçika'da en üst düzeye çıkarılmıştı. Bu çerçevede Zaventem Havalimanı boşaltılmış, tüm seferler iptal edilmiş ve metro istasyonları kapatılmıştı. Belçikalı yetkililer, halka ikinci bir emre kadar oldukları yerlerde kalma çağrısında bulundu.

TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU 

Zaventem Havalimanı'nda tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına gelmesi daha önce planlanan uçuşlar başka havalimanlara yönlendirildi. Zaventem Havalimanı 24 saat boyunca kapalı olacak.  

Saldırılardan sonra birçok Avrupa ülkesi de güvenlik tedbirlerini artırıyor.

TWITTER ÜZERİNDEN AÇIKLAMA 

Zaventem Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Havalimanına gelmeyin, havalimanı boşaltıldı. Havalimanı bölgesinden uzak durun. Tüm uçuşlar iptal edildi" denildi. 

PARİS SALDIRGANI BRÜKSEL'DE YAKALANMIŞTI

13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI ALARM DURUMUNDAYIZ DEMİŞTİ 

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon ''Bir terröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz'' ifadesini kullanmıştı.

YILDA 23 MİLYON YOLCU

Zaventem Havaalanı Belçika'nın başkenti Brüksel'in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve yıllık 23 milyon yolcu tarafından ziyaret ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...