Brüksel'de Katalonya yürüyüşü

AB merkezi olan Brüksel'de yürüyen Katalanlar, 'Katalonya'ya bağımsızlık' isterken, Avrupa'daki tüm halklara kendi geleceklerine karar verme hakkı verilmesi talep edildi.

Anadolu Ajansı 07.03.2009 - 23:29İspanya'nın doğusundaki ayrılıkçı Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlığını savunan bir grup, Avrupa Birliği'nin merkezi olması dolayısıyla Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir gösteri düzenlediler.

''Katalan ulusunun kendi geleceğine karar vermesi için Brüksel'de 10 bin kişi'' adlı platform tarafından düzenlenen gösteride binlerce kişi, ''Katalan devleti istiyoruz'', ''Katalonya, İspanya değil'', ''Katalonya'ya bağımsızlık'' yazılı pankartlarla yürüdüler.

İspanyol haber ajansları, Belçika polisine göre 3 bin civarında, gösteriyi organize eden platforma göre 10 binden fazla kişinin yürüyüşe katıldığını duyurdu.

Gösteriye, Katalonya Özerk Yönetimi'ndeki 3'lü koalisyon hükümetinde yer alan ve Katalan milliyetçiliğini savunan ''Katalonya Cumhuriyetçi Solu'' (ERC) partisinden kimi temsilciler de katıldı.

Basına yapılan açıklamalarda, ''İstediğimiz tek birşey var. O da, Avrupa'nın, yalnızca Katalonya'ya değil Avrupa'da tüm halklara kendi geleceklerine karar verme hakkını garanti etmesi'' denildi.

Gösteriye, Katalanlar dışında Belçika'da ayrılık isteyen Flamanlar gibi Avrupa'da ayrılıkçı olan kimi diğer grupların da destek verdikleri kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...