Bu avın bedeli ağır oldu

İspanya Adalet Bakanı Mariano Fernandez Bermejo, Ulusal Mahkeme yargıcı Baltasar Garzon ile ava gitmesinden dolayı yaşanan tartışma ve muhalefetten gelen yoğun baskılar üzerine istifa etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.02.2009 - 17:36

Bu avın bedeli ağır oldu

İspanya'nın en ünlü yargıçlarından olan ve ana muhalefetteki Halk Partisi'nin (PP) başkanlığındaki yerel yönetimlerde yolsuzluk yapıldığına ilişkin son dönemlerde geniş çaplı bir soruşturma yürüten Garzon ile birlikte ava giden Adalet Bakanı Bermejo, düzenlediği basın toplantısında, istifasını Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya sunduğunu bildirdi.

Bermejo, hükümetin zarar görmemesi için istifa ettiğini ifade etti.

İspanya Meclisi'nde 18 şubatta yapılan ve muhalefet partilerinin hükümete soru önergeleri sunduğu oturumda PP, Adalet Bakanı Bermejo'yu, yargıç Garzon ile ava gitmesinden ve oturumun yapıldığı gün İspanya tarihinde ilk kez yargıçların greve gitmiş olmalarından dolayı çok sert dille eleştirip, istifasını istemişti.

Mecliste yapılan oturumda Bermejo, "PP'ye rağmen İspanya için çalışmaya devam edeceğim" diyerek, istifa etmeyeceğini açıklamış ve partisi de kendisine tam destek verdiğini belirtmişti. Ancak Bermejo, son günlerde kendi partisinden de eleştiri almıştı.

Yargıç Garzon ile Endülüs bölgesindeki Jaen kentinde geyik avına katılan Bermejo'nun Endülüs Özerk Yönetimi'nde avlanması için lisansı olmadığı da ortaya çıkmış ve hakkında, 4 bin Euro'ya kadar para cezası alabileceği bir soruşturma başlatılmıştı.

Yüksek mahkemenin eski savcısı olan Bermejo, 12 Şubat 2007 tarihinde Adalet Bakanı olmuştu.  2 yıl bakanlık görevi yaptıktan sonra istifa eden Bermejo, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) milletvekili olarak siyasi yaşamına devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...