NTV

Bu da Amerika'nın kürtaj tartışması

Dünya

Cinsel ilişkiye girildikten sonra gebeliği önlemek için alınan doğum kontrol haplarının aynı zamanda rahimdeki döllenmiş yumurtaları yok ettiği yönündeki haberler ABD'de kürtaj tartışmasını alevlendirdi.

ABD'de Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Mayo Clinic gibi saygı duyulan kuruluşlar, cinsel ilişkiye girildikten sonra gebeliği önlemek için kadınların kullandıkları doğum kontrol haplarının aynı zamanda rahimdeki döllenmiş yumurtaları yok ettiğini belirten bir bilgiyi internet sayfasında yayınladı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, söz konusu bilginin bu saygın kuruluşların internet sitelerinde yayınlanması sonrasında ABD'de kürtaj karşıtları yeniden ayaklandı. Kürtaj karşıtları, doğum kontrolüyle birlikte rahimdeki döllenmiş yumurtaları da öldüren bu tür hapların yasaklanmasını istedi.

Amerikan Yaşam İçin Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği adına araştırmalar yürüten Dr. Donna Harrison, döllenmiş yumurtaların yok edilmesinin "cinayet" olduğunu iddia etti.

ROMNEY 'KÜRTAJ HAPLARI' DEMİŞTİ
ABD'de kasım ayındaki seçimlerde ABD Başkanı Barack Obama'nın karşısına Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olarak çıkacak olan Mitt Romney, kısa süre önce yaptığı açıklamada, acil durumlar için alınan doğum kontrol haplarını "kürtaj hapları" olarak nitelendirmişti.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Newt Gingrich ve Rick Santorum'da adaylık kampanyaları döneminde benzer açıklamalar yapmışlardı.

'ÖLDÜRMEDİĞİ GİBİ FAYDASI VAR'
Amerikan New York Times gazetesi ise, "doğum kontrol haplarının, döllenmiş yumurtaları öldürdüğü" tartışmasını ülkenin saygın bilim insanlarına sordu. Bu alanda uzman olan bilim insanları, cinsel ilişki sonrası alınan doğum kontrol haplarının, rahimde gelişmek olan döllenmiş yumurtalara zarar vermesinin söz konusu olmadığını belirtti. Tersine, ilaçlar ovulasyonu (yumurtaların döllenmeden önce rahimden atılması) erteliyor, bazı ilaçlar da servikal mukus bölgesini serleştirerek spermlerin ilerlemesini zorlaştırıyor.

HABER SİTEDEN KALDIRILDI
New York Times gazetesi, doğum kontrol haplarının, döllenmiş yumurtaları yok ettiği bilgisini Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün internet sitesine yazan bilim insanlarına ulaştı. Gazetenin haberi sonrasında bu yöndeki bilgiler internet sitesinden kaldırıldı.

KÜRTAJ SEÇİM MALZEMESİ OLACAK
ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde doğum kontrol hapları ve kürtajın, önemli bir seçim malzemesi olması bekleniyor.