Çin'in güneybatısındaki Çinghay eyaletinde meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem, büyük yıkıma neden oldu. Şu ana kadar 760 kişinin cesedine ulaşıldı. Enkaz altında kalanların sayısıysa, henüz bilinmiyor.

Bölgede yaralı sayısı 10 binin üzerinde. Evler, okullar, kamu binaları yıkılmış durumda.

Bölgede binaların çoğu kerpiçten yapıldığı için, hasar büyük. Binlerce kişi evsiz kaldı.

Kurtarma ekipleri, enkaz altındakilere ulaşmak için, zamana karşı yarışıyor. İl hükümeti genel sekreter yardımcısı Huang Limin, enkaz altında kalanların kurtarılması için bölgeye asker sevk edildiğini söyledi. Söz konusu bölgede haberleşmenin bir süre kesildiği, sorunun daha sonra giderildiği kaydedildi.

Tibet'le Şincan Uygur Özerk Bölgesine komşu Dağlık Çinghay eyaletinde, ana depremin ardından, en az 3 artçı şok kaydedildi.

Çinghay eyaletine komşu Siçuan'da, Mayıs 2008'de meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde, 90 bin kişi ölmüş ya da kaybolmuştu.

Grafiği büyütmek için resme tıklayınız
Grafiği büyütmek için resme tıklayınız

Yerel saatle sabah 07.49'da (TSİ 02.49) meydana gelen depremden iki saat kadar önce, 4.7 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi.

İLKOKUL ÇOÇUKLARI ENKAZ ALTINDA
Öte yandan depremde enkaz altında kalanlar arasında ilkokul çocuklarının da bulunduğu bildirildi.

Kurtarma çalışmalarına katılan bir askeri yetkili, Şinhua haber ajansı muhabirine, "ilkokul çocuklarının da enkaz altında olduğunu, ancak sayısını bilmediklerini" söyledi.

Askeri yetkili, enkazı kaldırmak için şu anda ellerinde büyük makine bulunmadığını, bu nedenle kol kuvvetine güvendiklerini ifade etti. Yakındaki havaalanına giden yolun zarar görmesinin kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığı da açıklandı.