Bu fotoğraf Nobel adaylığı getirdi

Avrupa'ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların Türkiye'den sonraki durağı olan Midilli Adası'nın halkı, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Midilli halkını, bir bebeğe biberonla süt veren 85 yaşındaki Emilia Kamvisi ile denizin ortasından yüzlerce sığınmacıyı kurtaran balıkçı Stratis Valiamos temsil ediyor.

NTV Haber 02.02.2016 - 19:52

Bu fotoğraf Nobel adaylığı getirdi

Bu fotoğraf Midilli halkına Nobel adaylığını getirdi. Her gün adaya ayak basan binlerce sığınmacıya kucak açıp şefkat gösterdikleri gerekçesiyle, Midilli halkı Nobel Barış Ödülü'ne resmen aday gösterildi.

Başlatılan imza kampanyasına 600 bin kişinin destek vermesi üzerine yetkililer harekete geçti. Atina Akademisi, rektörler birliği ve Yunanistan Cumhurbaşkanı'nın imzasını taşıyan dilekçe norveç merkezli Nobel Vakfı'na iletildi. Midilli halkını temsilen Emilia Kamvisi, balıkçı Stratis Valiamos ve Amerikalı oyuncu Susan Sarandon'un adaylığı için Nobel Vakfı'na resmen başvuru yapıldı.

85 yaşındaki Emilia Kamvisi, sığınmacı bir bebeği biberonla beslerken fotoğraflanmıştı. Kendi ailesinin de 1922 yılında Cunda adasından Midilli'ye göç ettiğini söyleyen kamvisi "Üzerimize düşeni yaptık, fazla anlam yüklemeye gerek yok" dedi.

Balıkçı Stratis Valiamos, çok sayıda sığınmacıyı kurtardığı için, Amerikalı oyuncu Susan Sarandon ise yardım çalışmaları nedeniyle listede yer aldı.

Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmeye çalışanların ilk durağı yunan adaları oluyor. Geçen yılın Ocak ayından beri Avrupa'ya ulaşmaya çalışan yaklaşık 900 bin sığınmacı Türkiye'den Yunan adalarına gitti. Sadece Midilli'ye gidenlerin sayısıysa 500 bine yaklaştı.

Sayfa Yükleniyor...