'Bu kez iç savaş çıkar'

Mısır'da Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde yüz binlerce kişi istifa talebiyle sokaklarda. Olaylarda 30 kişi öldü. Mursi'yi istifaya zorlamak için 4 bakan istifa etti. Selefi Nur Partisi lideri Yunus Mahyun, "İç savaş çıkar" uyarısı yaptı.  Mısır ordusu ise krizi çözmeleri için siyasilere 48 saat süre verdi.

01.07.2013 - 17:20

'Bu kez iç savaş çıkar'

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifasını talep eden muhalifler Cuma gününden bu yana sokaklarda.


Dün gece başlayan şiddet olaylarında 30 kişi yaşamını yitirdi, 600'den fazla insan yaralandı.

4 BAKAN İSTİFA ETTİ
Mısır Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu istifa ettikleri dilekçeyi Başbakan Hişam Kandil'e sundu. Başbakan Kandil, istifa eden bakanların yerine kısa süre içinde yenilerini atamayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı Mursi'ye beklenmedik bir uyarı da Selefilerden geldi. Mursi ve Müslüman Kardeşler'le ortak hareket eden Selefi Nur Partisi lideri Yunus Mahyun, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bu kez protesto eylemlerini görmezden gelemeyeceğini söyledi. Mahyun, "Protestocuların taleplerini görmezden gelmek bu kez işe yaramayacaktır. Şiddet olayları çok hızlı bir şekilde iç savaşa dönüşebilir" dedi.

ORDUDAN 48 SAAT SÜRE
Mısır Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah el Sisi, halkın taleplerini yerine getirmeleri için siyasetçilere 48 saat süre tanıdıklarını söyledi.

Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi, taraflar arasında uzlaşıya varılmaması halinde ordunun "kendi yol haritasını" teklif edeceğini belirtti. 

MÜSLÜMAN KARDEŞLER MERKEZİNE SALDIRI
Mısır'ın başkent Kahire'de ise Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin partisi Müslüman Kardeşler'in merkezine saldırı oldu. Kahire'nin doğusundaki Mokattam semtinde bulunan Müslüman Kardeşler merkezi yağmalandı ve ateşe verildi. Müslüman Kardeşler, merkezlerine saldıranları "haydut" olarak nitelendirdi.

MURSİ'YE YARINA KADAR SÜRE
"Temerrud" hareketi bugün yayımladığı bir bildiride, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye istifa ederek, erken seçim kararı alması için yarın akşam saat 18:00'e kadar süre verdiğini açıkladı. Mursi'nin istifa etmemesi halinde, devrimi tüm ülke geneline yayacakları tehdidinde bulunuldu.

MUHALEFET SEÇİM İSTİYOR
Mısır'da günlerdir eylem yapan muhalifler, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi ülkenin ekonomik ve güvenlik sorunlarına çözüm bulamamakla ve anayasayı kendi partisinin amaçları doğrultusunda değiştirmekle suçluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...