Kuzey Kore lideri Kim "düşman kardeş"i silahlarıyla vurdu

Güney Kore şimdiye kadar Kuzey Kore'ye içinde propaganda broşürleri olan balonlar gönderiyordu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu kez "düşman kardeş" Güney Kore'yi silahıyla vurdu. Kuzey Kore, Güney'ye propaganda broşürleri bulunan balonlar göndermeye başladı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 18.01.2016 - 12:28 | Son Güncelleme : 18.01.2016 - 12:44

Kuzey Kore lideri Kim "düşman kardeş"i silahlarıyla vurdu

Kuzey Kore, Güney Kore'ye içinde yaklaşık 1 milyon propaganda broşürü bulunan balonlar gönderdi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü Kim Min-seok, Kuzey Kore ordusunun ülkeye içi propaganda broşürleriyle dolu balonlar göndermeye başladığını söyledi.

Güney Koreli sözcü Kim, Kuzey Kore'den gönderilen balonlardan bazılarının Seul'e kadar ulaştığını belirtti.

Kuzey Kore'nin 6 Ocak'ta hidrojen bombası denediğini iddia etmesinin ardından, Güney Kore'nin sınırda Pyongyang karşıtı propaganda yayınına yeniden başladığını ifade eden yetkililer, Kuzey'in de ülkeye Seul karşıtı broşürler taşıyan balonlar göndererek karşılık verdiğini söyledi.

Güney Kore, Kuzey Kore karşıtı broşörlerin bulunduğu balonları zaman zaman bu ülkeye gönderiyor. Güney Koreli eylemciler 2014'te propaganda broşürü bulunan balonları Kuzey Kore'ye göndermişti.

Güney Koreli aktivistler, Kuzey Kore'ye sık sık propaganda broşürü taşıyan balonlar gönderiyor. 
Güney Koreli aktivistler, Kuzey Kore'ye sık sık propaganda broşürü taşıyan balonlar gönderiyor. 

Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test yapmıştı.

Pyongyang yönetiminin 2013'teki üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...