İsrail, Özgürlük Filosu'nu durdurdu!

İsrail'in Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan 3. Özgürlük Filosu'nun başını çeken teknenin, İsrail donanması tarafından durdurulduğu duyuruldu. İsrail'den gelen açıklamaya göre, kısa süren operasyonda kayıp yaşanmadı.

ntv.com.tr 29.06.2015 - 06:14

İsrail, Özgürlük Filosu'nu durdurdu!

Gazze'ye uygulanan İsrail ablukasını kırmak için yola çıkan filodaki teknelerden biri, İsrail donanmasının müdahalesiyle durduruldu.

Durdurulan teknenin adı Marianne. İsrail ordusu kayıp olmadan kısa süren bir operasyonla teknenin durdurulduğunu belirtti.

Gazze'ye 97 deniz mili uzaklıkta durdurulduğu belirtilen teknede, Tunus eski cumhurbaşkanı Muhammed Munsif El Mazruki de bulunuyordu.

Gazze'ye 3. Özgürlük Filosu'nu organize eden Özgürlük Filosu Koalisyonu'nun sosyal medya hesabında, ablukayı delmek için İsveç'in Göteborg şehrinden 11 Mayıs'ta demir alan ve filonun başını çeken balıkçı teknesi Marianne ile irtibatın kaybedildiği açıklandı.

Koalisyondan yapılan son açıklamada da, Girit'ten denize açılan Rachel, Vittorio ve Juliano II adlı 3 gezinti teknesinin geri döndüğü belirtilmiş, Marianne'nin ise Gazze'ye doğru yoluna devam ettiği bildirilmişti.

İçinde insani ve tıbbi malzeme bulunan 5 tekneden oluşan filoda, aktivist, akademisyen, siyasetçi ve gazeteci  toplam 48 kişi bulunuyordu. 48 kişi arasında , İsrail Parlamentosu  üyesi Dr. Basil Gattas da vardı.

İSRAİL GAZETESİ AYRINTILARI YAZDI

Bu arada, İsrail'de İbranice olarak yayınlanan Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, donanmanın özgürlük filosuna yapacağı müdahalenin ayrıntılarını yazdı.

Buna göre;  donanma, filoya İsrail sahilinden onlarca kilometre açıkta müdahalede bulunacak. İsrail komandoları, müdahalede şiddet kullanmamaya çalışacak. Ele geçirilen filodaki tekneler, Tel Aviv'in güneyindeki Aşdot Limanı'nda bulunan donanma üssüne çekilecek.

Filoda bulunan aktivistlerin önce sorguya alınacak, daha sonra da Tel Aviv'deki Ben-Gurion Havalimanı'ndan sınır dışı edilecek.

NETANYAHU'DAN ALAYCI MEKTUP

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 3. Özgürlük Filosu'nda bulunan 47 aktiviste verilmek üzere "alaycı" bir mektup yazdığı bildirildi.

Netanyahu'nun, aktivistlere, "Yolunuzu kaybetmiş olmalısınız. İsrail'e hoş geldiniz" diyeceği belirtilen mektupta, şu  ifadelerin yer aldığı öğrenildi:

"Muhtemelen buraya değil, Suriye'ye gitmek niyetindeydiniz. Orada Esed rejimi, katil İran rejiminin yardımıyla her gün kendi halkını katlediyor. İsrail ise Hamas gibi suçsuz sivillere saldıran terör örgütleri gerçeğiyle yüzleşiyor. Buna karşılık İsrail, uluslararası hukuk çerçevesinde kendi vatandaşlarını savunuyor."

Netanyahu'nun mektubunda ayrıca İsrail'in Gazze'ye geçişine izin verdiği tır sayısı ve yardım miktarına yer verilerek, bunların Özgürlük Filosu'ndaki teknelerden 500 bin kat daha fazla olduğu öne sürülüyor.

Mektupta son olarak, "İsrail, geçmişte birçok kez yapıldığı gibi Gazze Şeridi'ne denizden kaçak olarak silah sokulmasına izin vermek niyetinde değil" ifadesine yer veriliyor.

MAVİ MARMARA BASKINI

İsrail ordusunun, 31 Mayıs 2010'da Gazze'deki ablukayı kırmayı amaçlayan Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda, 9 türk vatandaşı yaşamını yitirmiş, 56 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıda ağır yaralanan Süleyman Uğur Söylemez, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede 2014 yılında hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...