Bu sefer de Libya karıştı

Bingazi kentinde eylemciler polis ve hükümet yandaşlarıyla çatıştı. 10’u polis 14 kişi yaralandı.

16.02.2011 - 11:45

Bu sefer de Libya karıştı

Tunus ve Mısır’daki ayaklanma sırasında sessiz görünen Libya’da da olaylar patlak verdi. Bingazi kentinde, yüzlerce kişi hükümetin istifası talebiyle gösteri yaptı.

Hükümeti eleştiren Fethi Terbil adlı bir avukatın gözaltına alınması protestoları tetikledi. Terbil daha sonra serbest bırakıldıysa da gösteriler debam etti. Associated Press görgü tanıklarına dayanarak verdiği habere göre, protestocular Başbakan Bağdadi el Mahmudi'nin istifa etmesini istediler ancak Libya lideri Muammer Kaddafi aleyhine slogan atılmadı.

Merkezi Bingazi'de bulunan özel Kuryna televizyonunun internet sitesindeki haberinde, göstericilerin bir resmi binanın önünde, insan hakları eylemcisinin serbest bırakılması talebiyle gösteri yaptığı ve buradan şehrin Sahajara Meydanı’na giderek polis ve hükümet yandaşlarıyla çatıştığı belirtildi.

Göstericilerin elinde silahlar ve molotofkokteylleri bulunduğu, ayrıca polise taş attıkları belirtilen haberde, olayların daha sonra yatıştığı, hükümet yanlılarının meydanın kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

Haberde, 10'u polis 14 kişinin yaralandığı ancak durumlarının ağır olmadığı kaydedildi.

Reuters'ın görüştüğü bir Bingazi sakini, çatışmalara katılanların Trablus'taki Ebu Salim cezaevinde yatan mahkumların yakınları olduğunu söyledi. Sözkonusu cezaevinde genelde militan Islamcılarla muhaliflerin tutulduğu belirtiliyor. Görgü tanığı olaylara 500-600 kişinin karıştığını söyledi.

BİNGAZİ HALKI KADDAFİ İKTİDARINI KABUL ETMEMİŞTİ
Bingazi halkının büyük bölümü, Kaddafi 1969'da bir darbeyle iktidara geldiğinde kendisini desteklememişti. O zamandan beri bölge, ülkenin petrol gelirlerinin çoğundan mahrum bırakıldı ve bu da hoşnutsuzluğu derinleştirdi.

Yasaklı İslamcı örgüte üye olmaktan mahkum yüzlerce kişi geçen sene Ebu Salim cezaevinden salıverildiğinde, bunların çoğu ailelerinin yaşadığı Bingazi'ye gitmişti.

KADDAFİ YANLISI GÖSTERILER
Bu arada, devlet televizyonu, bugün ülkenin çeşitli yerlerinde Libya lideri Muammer Kaddafi'ye destek için gösteriler yapıldığı duyuruldu.

Devlet televizyonu başkent Trablus'taki hükümet yanlılarının gösterisinden görüntüler yayınladı. Görüntülerde gösteriye katılanların Katar'ın El Cezire televizyonu aleyhine slogan attıkları ve televizyonu yalan haber vermekle suçladıkları görüldü.

Mısır yönetimi, El Cezire'yi devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine gösterileri kışkırtıcı haber yapmakla suçlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...