Londra'daki İsrail Büyükelçiliğinde görevli Mossad temsilcisi, Hamaslı Mahmud El Mebhu suikastında İngiliz vatadaşlarının pasaportları kopyalandığı için ülkeden sınır dışı edilmişti.

İsrail'in Yedioth Ahranot gazetesinin iddiasına göre, İngiltere yeni Mossad temsilcisinin ülkeye girmeesine de izin vermiyor.

Gazete, iki ülke arasındaki mevcut anlaşmalara ve aradan geçen bir buçuk aylık süreye rağmen, Londra'nın yeni Mossad temsilcisinin ülkeye girişine izin vermediğini kaydetti.

Haberde, İngiltere'nin yeni temsilciye izin verme koşulu olarak, İsrail'den, Mossad istihbarat örgütünün operasyonlarında bir daha İngiliz pasaportlarının kullanılmayacağı yolunda yazılı garanti istediği kaydedildi.

İsrail'inse, böyle bir belgenin altına imza atılması halinde bunun Dubai suikastında kopya İngiliz pasaportlarının kullanıldığının itirafı olarak değerlendirilebileceği endişesiyle, yazılı belge vermekten kaçındığını da ifade edildi.

Yedioth Ahranot'a göre, İsrail güvenlik kuruluşlarının yetkilileri, İsrail ile İngiliz istihbarat servisleri arasındaki ilişkilerde gelinen çıkmazdan dolayı endişeli. Yetkililer, bu konunun, İngiltere'deki seçimlerden sonra ancak çözülebileceğine de inanıyor.

Birleşik Krallık'ta Perşembe günü yapılacak seçimler İsrail tarafından da çok yakından takip ediliyor. İsrailli analistler, İsrail'e boykota destek veren Liberal Demokrat Partinin yeni hükümet içinde önemli bir yer alması durumunda, bunun iki ülke ilişkilerine kötü etki yapacağı yorumlarında bulunuyor.

Muhafazakar Partinin seçimleri alması halinde ise ikili ilişkilerin daha da gelişeceği, istihbarat servisleri arasındaki ilişkilerin de normalleşeceği tahminleri yapılıyor.