NTV

Bu ülkelerden ABD'ye girmek daha zorlaşacak

NTV Haber

Dünya
Bu ülkelerden ABD'ye girmek daha zorlaşacak

Geçtiğimiz hafta bir ABD uçağına saldırı girişimi gerçekleşmesinin, ABD havaalanları 14 ülke vatandaşı için daha sıkı güvenlik önlemleri alacak.

Amerikan yönetimi, 14 ülke vatandaşının ülkeye girişinde daha sıkı güvenlik önlemi getiriyor. Bu ülkeler arasında İran, Irak, Pakistan, Afganistan ve Küba da var.

Amsterdam-Detroit seferini yapan yolcu uçağına saldırı girişiminin ardından ABD'de havaalanlarındaki önlemler artırılıyor. Yeni uygulamaya göre, 14 ülkenin vatandaşlarına ekstra güvenlik önlemleri uygulanacak.

Bu ülkeler İran, Sudan, Suriye, Afganistan, Pakistan, Nijerya, Yemen, Lübnan, Libya, Somali, Suudi Arabistan, Cezayir, Küba ve Irak.

Uygulanacak güvenlik önlemleri arasında tam vücut taraması da var. Uygulama belirlenen 14 ülkeden aktarma yapanlar için de geçerli.

Kararı değerlendiren Amerikalı senatör Charles Schumer, ''teröristler havaalanlarındaki çatlaklardan sızarak bizlere saldırmaya çalışıyorlar. Teröristler akılllı, güvenliğin nerede sıkıi nerede gevşek olduğpunu biliyorlar ve en zayıf halkayı bulmaya çalışıyorlar'' dedi.

Bu arada İngiltere ise, yolcuların çıplak siyah-beyaz görüntülerini üreten x-ray cihazını bütün havaalanlarına yerleştireceğini açıkladı.

Bu cihazlar halihazırda, Manchester Havaalanı'nda deneme amaçlı kullanılıyor. Cihazın vücuda sarılı ya da yolcuların üstünde gizlenmiş silah ya da patlayıcıları açığa çıkarması hedefleniyor.