İşçi Partisi'nin Mayıs ayındaki seçimlerde hezimete uğramasının ardından Ed Miliband'ın istifasıyla liderlik koltuğuna oturan Corbyn, partiyi sosyalist kökenlerine döndürme sözü verdi.

İngiltere'nin başkenti Londra, "Irkçılığa Karşı Dur" isimli kampanyanın bir etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Etkinliğe, anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Corbyn de katıldı.

"Sığınmacılar İngiltere'ye Hoş Geldin" başlıklı toplantıda konuşan Corbyn, İngiliz hükümetinin gelecek 5 yıl içinde ülkeye 20 bin Suriyeli sığınmacı alınması planlarını, mevcut krize çözüm kapsamında yetersiz kalmakla eleştirdi.

"DAHA İYİSİNİ YAPABİLİRİZ"

Sorunun siyasi çözüme ihtiyacı olduğunu, Avrupa'ya kaçanların sadece güvenilir bir bölgeye ulaşmayı arzuladıklarını söyleyen Corbyn, "Bu kişiler, Irak, Libya ve Suriye'deki savaşların kurbanları. Bu insanlara sizin ve benim gibi, sadece insan olarak bakıyorum. Türkiye şimdiye kadar 2 milyon sığınmacıya yaşayacak yer temin etti. Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri binlercesini içeri aldı. Biz daha iyisini yapabiliriz" dedi.

2015'TE 216, GELECEK 5 YILDA 20 BİN

İngiliz hükümeti, Avrupa'daki sığınmacı sorununun aşılması çerçevesinde, gelecek 5 yılda İngiltere'ye, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki sığınmacı kamplarından 20 bin Suriyelinin alınacağını duyurmuştu. Cameron, kamplardan İngiltere'ye kabul edilecek kişiler arasından yetim ve öksüzler gibi savunmasız çocuklara öncelik verileceğini söylemişti.

AB'nin sığınmacıları yeniden yerleştirme programına katılmayan İngiliz hükümetinin bu desteği yeterli bulunmayarak eleştiriliyor.

İngiliz hükümeti Ocak 2014-Haziran 2015 döneminde sadece 216 Suriyeliyi ülkeye kabul etmişti.