Bulgaristan Kültür Bakanı bir Türk

Bulgaristan'da, Boyko Borisov başkanlığındaki hükümet, parlamentodan güvenoyu aldı. Yeni hükümette Türk kökenli heykeltraş  Vecdi Raşidov, Kültür Bakanı olarak görev yapacak.

27.07.2009 - 15:27

Bulgaristan'da 7 Temmuzda yapılan parlamento seçimini kazanan GERB (arma) partisinin fahri başkanı, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un (50) kurduğu 16 bakandan oluşan yeni Bulgaristan hükümeti parlamentoda güvenoyu aldı.

Borisov'un kurduğu azınlık hükümeti için yapılan güven oylamasına 240 milletvekili katıldı. Hükümet 77'ye karşı 162 milletvekilinin desteğiyle güvenoyu alırken, bir milletvekili çekimser kaldı.

Güven oylamasında muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri, yeni hükümete destek vermedi.

16 bakandan oluşan yeni hükümette Türk kökenli heykeltraş Vecdi Raşidov, Kültür Bakanı olarak görev yapacak.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ve Ortodoks Kilisesi Patriği Maksim'in takip ettiği güven oylamasının ardından, yeni kabinenin üyeleri tek tek yemin ederek görevlerine başladı. Güvenoylamasının ardından yeni kabine üyeleri yemin ederek göreve başladı. Boyko Borisov, başbakan olarak parlamentodaki ilk konuşmasında, önceliğinin "ekonomik kriz,, rüşvet ve yolsuzlukla" mücadele etmek olacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...