Bulgaristan sandık başına gidiyor

Bugün saat 06.00'da başlayacak parlamento seçimi akşam saat 19.00'da sona erecek Seçimleri izlemek üzere Türkiye, Polonya, Danimarka ve İsveç'ten gözlemcilerin geleceği, seçimin güvenliğinin sağlanması için 15 bin polisin görevlendirileceği açıklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.07.2009 - 00:24

Bulgaristan sandık başına gidiyor

Bulgaristan'da bugün yapılacak parlamento seçiminde 6.9 milyon kayıtlı seçmen, 240 milletvekilinin isimlerini belirlemek üzere sandık başına gidebilecek.

Bulgarlar, 20 parti ve koalisyonunun gösterdiği 4 bin 652 aday arasında seçim yapmak üzere 11 bin 400 seçim sandıkta oy verebilecek.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında 141 yerleşim yerinde toplam 259 seçim merkezi açacak. Bakanlık, Türkiye'de kuracağı sandık sayısını 123 olarak bildirilmişti.

Bugüne dek kullanılan çoğulcu seçim sisteminden vazgeçilmesi üzerine, karma bir seçim sistemin kullanılacağı ülkede 240 milletvekilinin yüzde 12.9'unu oluşturan 31 milletvekili şahsen, geri kalan milletvekilleri ise parti ve koalisyonların sunduğu aday listelerine göre belirlenecek.

Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanişev, seçim dolayısıyla halka seslenişinde, kimi aşırı milliyetçi partilerin ülkede etnik bölünmeye yönelik ırkçı söylemlerde bulunduklarını, ancak Bulgaristan halkının demokratik bir ortamın içinde birlik ve beraberliğini korumak zorunda olduğunu söyledi.

ATAKA'NIN HEDEFİ TÜRKLER
Öte yandan, Irkçı söylemiyle bilinen ATAKA Partisi, Türkleri hedef alan söylemlerle oy toplamaya çalışıyor. Bulgaristan Hak Ve Özgürlükler Hareketi Türkiye Temsilcisi Enver Hatipoğlu ise, "Asıl tehlike, ATAKA'nın arkasında bulunan zihniyettir" dedi.

Hatipoğlu, oy kullanmak için Türkiye'den Bulgaristan'a gidenlerin, ATAKA üyeleri tarafından engellenmek istendiğini hatırlattı.  Türkiye'de, 180 bin soydaş bulunduğunu, bunların 120 bininin Bulgaristan'da oy kullanma hakkı olduğunu söyleyen Hatipoğlu, "Bu seçim tarihi önemdedir. Biz, Bulgaristan'da var mıyız yok muyuz., onu belirleyecek bir seçimdir. Türkleri kendi gelecekleri için oy kullanmaya çağırıyorum" diye konuştu.

Üyelerin çoğunluğun Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (DPS-HÖH) 2006 yılında yapılan son parlamento seçiminde Türkiye'deki göçmenlerden yaklaşık 50 bin oy almıştı.

ATAKA üyeleri, önceki gün Kapıkule'nin Bulgaristan tarafında toplanan Türk otobüsleri ve araçlarının ülkeye girişini engellemeye çalışmıştı.

KAMUOYU ARAŞTIRMASI
Bu arada, seçim arifesinde SKALA adlı bir kamuoyu araştırma ajansı, 240 kişilik parlamentoda Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un lideri olduğu GERB partisinin 75 koltuk, iktidardaki Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin de 50 koltuk alabileceğini öne sürdü.

SKALA, HÖH'nin milletvekili sayısının 40'a dek çıkabileceğini belirtirken, yüzde 4 seçim barajını aşabilecek parti ve koalisyon sayısının 8'e dek ulaşabileceğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...